YENİLER >

Bu dükkanda kediciler itina ile şımartılır! - Pınar Tuncer

Bu dükkanda kediciler itina ile şımartılır! - Pınar Tuncer

Bu dükkanda kediciler itina ile şımartılır!

İstanbul Ortaköy’de şirin mi şirin bir hediyelik eşya dükkanı var. Birbirinden renkli el yapımı keçe kedi aksesuarları, kedili duvar süsleri, kedili lavanta kesecikleri, gümüş kolye, küpe ve yüzükler... Önünden geçip gidemeyeceğiniz bu dükkanda kediciler itina ile şımartılıyorlar. Kedi sever fotoğraf sanatçısı Pınar Tuncer, hem  Pegasus Gümüş Takı’yı Kedici için gezip görüntüledi hem de bu kedici mekanın sahibi Refiye Altay’la keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Refiye Altay, İstanbul Ortaköy’de Pegasus adlı bol kedili bir dükkanın sahibi. Bu dükkan Aralık 1991 yılından beri aynı yerde hizmet veriyor ve müdavimleri var.  Dükkanda kedi severleri cezbedecek o kadar çok şey var ki… Bunun yanısıra yolunuz Ortaköy’e düştüğünde Refiye Hanım’ın güler yüzü de, dükkana uğramanız için güzel bir sebep…

Refiye Hanım’ın kedi sevgisi diğer kedi severlerinkinden biraz farklı; O’nun kedi sevgisi ve tutkusu birçok kedi sever gibi çocukluk yıllarından gelmiyor. Bu sevgi mutlaka çok eskilere dayanıyordur diye düşündüğümüz için şaşırdık ve kedilere karşı olan sevgisinin ortaya çıkış hikayesini sorduk kendisine. Çocukluğu İstanbul Kızıltoprak’da geçen Refiye Hanım’ın anlattığına göre, evlerinde hiç kedi beslenmemiş. Ailesinin de kedilere karşı özel bir merakı olmadığı için çocukluk yıllarında pek yakın değilmiş kedilere.

Birgün yeni doğmuş bir yavru kedi getirilmiş Refiye Hanım’a...”

Yıllar sonra yabancı bir müşterisinin, elinde yeni doğmuş yavru bir kediyi kendisine getirmesiyle başlamış  herşey. Yeni doğmuş bu yavru kediyle ne yapacağını bilemeyen müşterisi, kediyi sokağa bırakacağını söyleyince Refiye Hanım buna razı gelememiş ve yavruyu ölüme terketmemek için dükkanına almış. Ama ne yazık ki tüm çabalarına rağmen zaten hasta olan yavru yaşamamış. 

O günden sonra birçok kedi beslemiş ve büyütmüş, biz de kendisinden birkaçının hikayesini kısaca anlatmasını istedik.

Çimdik, Şeytan, Lokum, Tüylü... Refiya Hanım’ın kedileri

Refiye Hanım’ın ilk kedisi Çimdik. Yakın bir arkadaşının çalıştığı yerde hamile bir kediye rastlar bir gün ve  yavruladığında, aralarında en çirkin en zayıf olan kediye sahip çıkacağını söyler. Anne kedi altı bebek dünyaya getirir ve en çirkinleri olan Çimdik artık Refiye Hanım’ın kedisi olmuştur. Tabi Çimdik büyüdükçe güzelleşir ve çok güzel bir kedi olur. Şeytan da yine unutamadığı, çok özlediği ve sevdiği kedilerinden

biriymiş Refiye Hanım’ın. Dükkana habersiz girip, bebeklerini dükkanda dünyaya getiren misafir bir annenin bebeğiymiş Şeytan. Simsiyah çok güzel bir kedi olan Şeytan, büyümüş, tesadüfen ve gizlice anne karnında girdiği bu dükkanda uzun yıllar yaşamış.

Biz dükkanda Refiye Hanım’la sohbet ederken Lokum ve Tüylü de bize katıldı. İkisi de şu an Refiye Hanım’ın dükkanda beslediği birçok kediden sadece ikisi.

Bu dükkanda kediciler itina ile şımartılır! Peki bu dükkanda tatlı ve güzel kedilerden başka neler mi var? Önünden geçerken içeriye girmeniz için ilk sebep dükkanın vitrininde asılı birbirinden güzel el yapımı, el emeği keçe kedi aksesuarları. Refiye Hanım’ın dükkanında satılan bu el yapımı kedi figürleri, yakın bir arkadaşının tasarladığı ve tamamen elde, kendi emekleriyle ortaya çıkardığı ürünler. Benim de yıllar önce bu dükkanla tanışma sebebim oldu bu keçe el yapımı kedicikler.

Kedili kutular, biblolar, kedili duvar süslemeleri, kedi şeklinde lavanta torbaları, kedi şeklinde tasarlanmış  birbirinden güzel takılar, kolye küpe ve yüzükler, daha aklınıza gelebilecek ve eminim hepsini almak isteyeceğiniz çok güzel tasarımlar…

Alışveriş yaparken ordan burdan çıkan ve kendilerini herkese sevdiren dükkanın kızları Lokum ve Tüylü, bu mekanda çok daha fazla kalıp vakit geçirmenize sebep olacak iki güzel dişi kedi... Kedi konusunda uzman bir hanımefendinin hoşsohbeti ve birbirinden ilginç kedi aksesuarları, Bu dükkanda kediciler itina ile şımartılır!

www.pegasusgümüştakı.com

Alışveriş yaparken ordan burdan çıkan ve kendilerini herkese sevdiren dükkanın kızları Lokum ve Tüylü, bu mekanda çok daha fazla kalıp vakit geçirmenize sebep olacak iki güzel dişi kedi...


Keditörün Önerisi

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Alemi

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER