Kediniz Yeterince Kedici Mi? - Meltem Uçar Şafak

Kediniz Yeterince Kedici Mi? - Meltem Uçar Şafak

İyi ki Kedici Dergisi’nde yazıyorsun, yoksa yazılarına nasıl başlık bulacaktın demezseniz hemen başlıyorum..


Kediniz sizce yeterince diğer kedileri seviyor ve çevresinde bulunmalarından hoşlanıyor mu sevgili kedi dostlarım? Bu bence her kedi severin üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken çok yönlü bir konu...

Bu soruya yanıtların iki kutupta ayrışacağını düşünüyorum. Gözlemlerim doğrultusunda kimi hayvan severlerin kedileri son derece sosyal, eve gelen farklı bir kediyi anında bağrına basan ve oyuncu bir tavır sergilerken; benim de içerisinde bulunduğum maalesef diğer grubun kedileri ise son derece huysuz diğer kedilere karşı düşman, alancı ve acımasız birer anti kedici olabiliyor!

Bu yazımda biraz kedisi yeterince “kedici” olmayan, diğer kedileri kolay kabullenmeyen ve çevresinde istemeyen kedi dostlarına yönelik öneriler sunmaya çalışacağım. Çünkü zaten kuyruklu dostu tam bir sosyal kelebek olan diğer şanslı grubun tavsiyeye sanıyorum ki pek de ihtiyacı yoktur.

Öncelikle bir apartmanın üst katında, çevreden izole bir dairede oturuyorsanız kediniz sadece veteriner ziyaretlerinde, bir arkadaşınızın ricası üzerine tatile giderken kedisini size bırakması ile veya sokaktaki bir kediciği kurtarıp tedavi veya sahiplendirme için evinize almanız sonucu başka bir türdaşı ile karşılaşacak demektir. Bu senaryolarda önerim şayet kediniz geçici, kısa süreli bir karşılaşma yaşayacak ise ve anti sosyal, huysuz bir yapısı varsa boşuna psikolojik olarak onu yormamanız ille de yabancı kedilere yaklaşmaya zorlamamanız yönündedir. Dolayısı ile yeni geleni kısa süre kapalı bir odada yaşatacaksınız anlamına geliyor bu durum.

Birçok kedi dostunun yıllardır evlerini bir can dostu ile paylaşıyor olsalar dâhi bilmediklerini gözlemlediğim bir durum var: Yeni kedi ile eski kediyi nasıl tanıştırmalıyız? Bu apayrı ve detaylı yazılmayı hak eden bir yazı konusu olarak önümüzdeki aylarda kaleme alınacak emin olun ancak burada kısaca bahsetmek gerekirse; 2 yabancı kedi bir süreç dâhilinde her ikisine de gerekli yalnız alanı ve zamanı tanıya tanıya sabırla tanıştırılmalıdır. Asla yabancı iki kedi, olay bir an önce kırılsın sarılsın mantığı ile karga tulumba ba aynı eve salınmamalıdır. Dolayısı ile bir süreç gerektiren kedi tanıştırılması zaman aldığından, bir haftalık tatile giderken geçici bir şekilde kedisini size bırakan arkadaşınızın kedi dostu, sizin evin cengaverinde boş yere gerginlik yaratmamalı diye düşünüyorum. Çünkü tam alışacaklarken kediyi sahipleri gelip alacak, süreç sekteye uğrayacaktır.

Ve emin olun bir yıl sonra tatil zamanı yeniden karşılaştıklarında kaldıkları yerden devam etmeyecek aşkları.


Veteriner ziyaretlerinde kısa süreli diğer kedi ve köpekler ile karşılaşma anları da çok geçici olduğundan kedinizi sosyalleşmesi konusunda ekstra zorlamanın anlamsız olduğu durumlardır.

Kısacası kediniz yeterince kedici değilse, ancak uzun vadeli durumlar dolayısı ile onu iletişim kapılarını açması konusunda eğitmenizi öneririm.

Örneğin evde tek kediniz varsa ve ona bir arkadaş getirmek istiyorsanız evet bu kalıcı bir karardır ve üzerinde zaman, emek harcayarak küçük asosyalinizi arkadaşça bir moda doğru süreç yönetimi ile sokabilirsiniz. Nemrut kedililer grubundakilere bir diğer önerim ise giriş kat mevkiinde oturanlara yönelik olacak!

Ben de bir apartmanın giriş katında oturuyorum ve kedilerim nemrut ancak çok agresif değil pasif ve somurtkan sınıfına giriyorlar. O nedenle giriş katta oturan kedicilerin çözümsüz ikilemi olan cam önlerimizi mesken tutan sokakta yaşam savaşı veren kediciklere sadece tıslayıp homurdanmak ve surat asmakla yetiniyorlar.

Anti kedici olan iki kedim de cam önlerimize bilhassa soğuk havalarda kutu koyduğum için sığınan kendilerine göre daha şanssız dostlarına bir türlü iyi davranmıyorlar. Varlıklarından öyle nefret ediyorlar ki bazen cama pati pati yapıp kovmaya çalışıyorlar. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim giriş katta oturanların pencerelerine mutlaka çelik tel taktırmalarını öneriyorum; bu hem evdekilerin merak edip dışarı kaçmalarını önlemek hem de meraklı sokak tayfası kedilerin içeri girmelerini önlemeye yönelik mutlaka yapılması gereken
bir uygulama bence. Hem giriş katta oturuyorsanız hem de anti kedici tavrının yanı sıra hafif agresif ve vahşi tabiatlı bir kedi yavrunuz varsa; o noktada sınırı evdeki kedilerinizden yana çizmenizi şiddetle öneriyorum.

Sokaktaki canları yine besleyin onlara yine barınaklar yapın ama bu mevkii asla cam önleriniz olmasın. Çünkü evdeki minik panteriniz cam önlerini de belli ki kendi alanı olarak görüyor ve bakışlarının başka bir kedi ile sık sık buluşmasından hoşlanmıyor.

Bu tipteki agresif kediler eğer ısrarla hoşlarına gitmeyen ve alanına tecavüz edildiğini tehdit altında bulunduğunu hissettiği davranışları yaparsanız ve o tipteki çevresel ortamları sürdürür, yok etmezseniz büyük davranış problemlerine sahip oluyorlar.
Sonra kedi sahipleri birden kedim evin her yanına çişini yapmaya başladı, çok sinirli ve saldırgan tutumlar içerisine girdi diye olayı teşhis etmekten uzak, olayı anlayamayan çaresiz ve umutsuz yorumlarda bulunmaya başlıyorlar. Ve hakikaten psikolojik olarak çok zorlanmış ve tabiri caizse kayışı kopartmış bir kedi ile yaşamak cidden çok zor bir iştir. Birçok aile hiç dikkat bile etmediği olaylardan kaynaklanan kedi depresyonu sonucu kedilerinden vazgeçebiliyorlar. İşte kedinizin bu noktaya gelmemesi için farkındalığınızı geliştirmeli, ona çevresel olarak güvende hissedeceği ve kendi istediği ölçüde iletişim kurabileceği bir
ev ortamı sunabilmelisiniz.

Jackson Galaxy’nin “Benim Belalı Kedim” programının sıkı bir takipçisi olarak; hayvan dostlarının problemlerinin büyük bir bölümünün kedilerinin ev ve çevre ile olan ilişkisinden kaynaklandığına çok şahit oldum. Ve en çözülemez denen ağır vakaları bile sevgili Jackson’ın evdeki, camlardan görülen bahçedeki ve ya evin içerisindeki dekorasyonu ve alanı değiştirerek, eklemeler veya sınırlandırmalar yaparak nasıl çözdüğünü defalarca izledim.


Dolayısı ile anti kedici bir minik dosta sahipseniz evin, cam önlerinin ve bahçenizin önce onun iç huzurunu destekleyici bir biçimde olmasına, sınırlandırılmasına öncelik tanımalısınız ki birlikte keyifli uzun yıllar boyu yaşayabilin.

12/03/2021

Keditörün Önerisi

KEDİCİKLERİN GÖZLERİ

10.08.2023

Kedilerin gözleri ile insanların gözleri arasında birçok ortak özellik vardır. Aynı ...

Kediler Alemi

BİR MUCİZEDİR PATİLER

02.09.2023

Kedilerin fizyolojik özellikleri insanlarda ilgi uyandırır. Esnek ve atletik vücut yapıları ...