Tombul Kediler Ve İnsanlar - Alp Akoğlu

Tombul Kediler Ve İnsanlar - Alp Akoğlu

Evcil hayvanlar bulabildikleri tüm besini depolamak üzere programlandıklarından gereğinden fazla yeme eğilimindeler. Bu da özellikle fazla kalorili besinlerle beslendiklerinde kilo almalarına neden oluyor.

Günümüzde obezite insanların en önemli sorunlarından biri. Çünkü beraberinde çok sayıda sağlık sorununu da getiriyor. Benzer şekilde evlerimizi paylaştığımız kediler de aynı sorundan muzdarip. Biz kilo aldıkça onlar da alıyor.

Araştırmalar evlerdeki kedi ve köpeklerin yaklaşık yarısının normalden fazla kilolu olduğunu belirtiyor. Bu oranın önceki yıllarda çok daha düşük olduğunu gösteren bazı araştırmalar bulunuyor. Örneğin 1990’lı yıllarda yapılan araştırmalar evcil kedi ve köpeklerin yaklaşık dörtte birinin fazla kilolu olduğunu belirtirken, 1950’li yıllarda yapılan araştırmalar bu oranın %10’un altında olduğunu belirtiyor. Özellikle 1950’li yıllarda hazır mamaların yaygın olmadığı zamanlarda kediler daha çok insanların yemek artıklarıyla besleniyor, dışarıda daha fazla zaman geçiriyorlardı.

Bir evcil hayvan mama firmasında çalışan beslenme uzmanı Dr. Philip W. Toll, tıpkı insanlarda ve öteki hayvanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerin vücutlarının enerjiyi depolayacak şekilde evrimleştiğini belirtiyor. Çünkü doğal yaşamda her zaman yeterli miktarda besin bulmak mümkün olmuyor ve bulunan her besinin bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Doğada yaşayan hayvanlar için bu bir bakıma “ne kadar şişmansam o kadar uzun yaşarım” anlamına geliyor. Soğuk kış aylarında ya da çeşitli nedenlerle besine ulaşılamadığı durumlarda vücuttaki fazla yağlar enerji gereksinimini karşılıyor.

Günümüzde ne insanlar ne de evcil hayvanlar için böyle bir durum söz konusu değil. Evcil hayvanlar bulabildikleri tüm besini depolamak üzere programlandıklarından gereğinden fazla yeme eğilimindeler. Bu da özellikle fazla kalorili besinlerle beslendiklerinde kilo almalarına neden oluyor.

Enerjiyi vücutta depolama milyonlarca yıllık bir evrim sürecinin ürünü olduğundan bunu değiştirmek zor. Ancak birçok kedi maması firması veterinerlerin de desteğiyle bu sorunu mamalarının içeriğindeki yağ ve karbonhidrat düzeyini ayarlamak için yoğun çaba harcıyor.

ABD’deki Texas Üniversitesi’ndeki Veterinerlik Fakültesi’nden Dr. Bonnie Beaver “kedilerin bizim aynamız” olduğunu söylüyor. Hazır gıda ve hareketsiz yaşam onların kilo almasında en büyük etken.

Günümüzde evlerimizde kendimize benzettiğimiz kedilerimizin fazla kilo almasını engellemeye yönelik bir çok mama seçeneği bulunuyor. Dünyada en çok evcil kedinin bulunduğu ABD’de kedi maması çok büyük bir sektör halinde gelmiş durumda ve bu firmaların birçoğunun kediler için en uygun mamayı üretebilmek için adeta birer beslenme enstitüsü bulunuyor.

20/12/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Kedilerde Hamilelik

24.03.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...

Kediniz Mutlu Mu?

25.03.2023

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Suçluluk Mu, Utanç Mı?

07.07.2023

Kediler büyüleyici canlılardır.  Bağımsız, zarif, yaramaz ve sevimlidirler. Bir kedi ...