Köpekler Neden Toprağı Kazar?

Köpekler Neden Toprağı Kazar?

Köpeklerin toprağı kazması ve zaman zaman bir şeyleri oraya gömmesi merak edilen, dikkatlerden kaçmayan bir davranış biçimidir. Özellikle bahçeli evlerde yaşayan köpeklerin, bunu yapması bazen insanları zor durumda bırakmaktadır. Peki, köpekler bu davranışı neden sergiler?

Size ilginç gelen bu davranış, köpekler için normaldir. Çünkü kazı yapmak, onlara doğal gelen bir davranıştır. Atmanız gereken ilk adım, köpeğinizin yerleri kazmasının nedenini belirlemeye çalışmaktır. Köpekler, yırtıcı bir içgüdü nedeniyle ya da kemikleri veya oyuncakları gömmek için yeri kazıyor olabilir. Bu, ona kendi yiyeceğini diğer avcı hayvanlardan saklaması için bahşedilmiş içgüdüsel bir davranıştır.

Köpeklerde toprak kazmanın birçok nedeni vardır;

Köpeğinizin canı sıkılıyor olabilir

Köpekler sahipleriyle çok vakit geçiremediklerinde, oyun oynayamadıklarında stres atmak için toprak kazma davranışını sergilerler. Bu onların stresini atar ve rahatlatır.

Kaçmak istiyor olabilir

Köpeklerde toprak kazma davranışının türleri gibi nedenleri de değişiklik gösterebilir. Bazı köpekler bahçenin herhangi bir kısmını kazabilirken, bazıları dışarıyla sınır oluşturan çitlerin ya da tellerin altını kazarak kaçmaya çalışabilir.

Serinlemek istiyor olabilir

Aşırı sıcak yaz aylarında köpeklerin toprağı kazıp içine yattıklarına şahit olabilirsiniz. Sıcaktan bunalan köpekler toprağın içinde serinlemek isterler.

Eşyalarını gömmek istiyor olabilir


En çok yaptıkları davranışlardan biridir eşyalarını gömmek. Ona verilen bir mamayı veya oyuncağı gömdüklerine şahit olabiliriz.

Neler yapabilirsiniz?

Köpeğinize daha fazla vakit ayırıp enerjilerini atmaları için onlarla oyun oynayabilirsiniz. Egzersiz köpekler için çok önemlidir. Egzersizle ve oyunla vakit geçiren köpekleriniz için planlar yapmalısınız. Oyun saati planlayın ve ‘git gel’ gibi onun enerjisini harcayacak oyunları tercih edin.

Köpeğinizi toprağı kazdığı için azarlamayın. Çünkü yeri kazması ve ona kızmanız arasında bir bağlantı kuramayacaktır. Asla cezalandırma uygulamayın.

Ona içgüdüsel olarak kazı yapması için fırsat verin ve alan sağlayın. Belirlediğiniz alanda bu davranışı sergilemelidir. Eğer belirlediğiniz alan dışında bir yerde bu davranışı sergilerse, ödül mamasının gücüne başvurabilirsiniz. Bir kere hayır komutu verip bırakmasını bekleyin, kazma davranışını bıraktığında onu ödüllendirin.

29/07/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Aşının Önemi

30.05.2022

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kedi Masajı

24.04.2022

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER