Hayvan Hakları Düzenlemesinde Yeniden Revizyon

Hayvan Hakları Düzenlemesinde Yeniden Revizyon

10 yıldır çalışmaları devam eden ancak bir türlü Meclis’e sunulamayan düzenlemede sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, korunması ve sahiplendirilmesine ilişkin yeniden bir değerlendirme yapılması öngörülüyor.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, AK Parti, bir süredir rafta beklettiği ‘hayvan hakları’ düzenlemesini yeniden gündemine aldı. 

Çalışmanın tamamlandığını ancak teklif olarak Meclis’e sunulmadan önce bazı başlıkların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen AK Partili yetkililer, daha önce ‘Hayvan Hakları Kanunu’ olarak düzenlenmesi öngörülen mevzuatın, mevcut halindeki gibi ‘Hayvanları Koruma Kanunu’ adıyla teklife girebileceğini ifade ediyor.

Dünyadaki benzer kanunlarda hayvanlar için ‘hak’ tanımının yapılmadığı belirtilirken, hayvanların ‘aklı, iradesi, seçme hakkı ve kendisine verilen hakkı kullanma yeteneği’ bulunmadığı gerekçesiyle ‘hak’ yerine 'koruma' ifadesinin kullanılmasının daha doğru olacağı kaydediliyor.

Yeni düzenlemenin bir anlamda, ‘kedi-köpek’ kanunu gibi algılanabileceğine işaret eden AK Parti kurmayları, önce düzenlemenin diğer hayvanları da kapsayacak şekilde genişletilmesinin gündeme alındığını, ancak bu kez de karşılarına avcılık, balıkçılık gibi meslek gruplarının çıktığını ve bu nedenle bu yönde bir genişletmeden şimdilik vazgeçildiğini belirtiyor.

‘Sokak hayvanları 4 yıl içerisinde kısırlaştırılacak’

AK Parti’nin üzerinde yeniden çalışma kararı aldığı düzenlemeler arasındaki en önemli başlıklardan birini, ‘sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması’ konusu oluşturuyor. Sokak hayvanlarının 4 yıllık bir süreç içinde kısırlaştırılması planlanırken; diğer yandan türlerin korunması, hayvan sahiplendirme ve petshopların durumu ile ilgili yeniden bir değerlendirme yapılması öngörülüyor.

Hayvanlarla ‘cinsel ilişkide’ beyan sorunu

‘Hayvanlarla cinsel ilişki’ suçuna 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemede ‘beyan’ esasının, özellikle küçük yerleşim birimlerinde ‘soruna’ dönüşebileceğini savunan AK Partili yetkililer, bu düzenlemenin revize edilebileceğine de işaret ediyor. 

Öte yandan AK Partili yetkililer, kurban bayramları dışında 'adak' adıyla yapılan hayvan kesimleri konusu için de bir formül arayışında olduklarını ifade ediyor.

Kaynak: Sputnik

Keditörün Önerisi

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kediler Alemi

Kedilerde Nefes Problemi

09.01.2022

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kedicilerin Günlük Rutini

03.12.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER