Kedileri Köpeklerden Daha Öne Çıkaran Nedenler

Kedileri Köpeklerden Daha Öne Çıkaran Nedenler

Kedi ve köpek birbirinden farklı özellikleri olan canlılardır. Kedileri daha öne çıkaran nedenleri sizler için derledik.

Kediler fazla yer kaplamaz

Kedilerle bir yatağı paylaşmak oldukça kolaydır. Beraber uyuyabilir, küçücük bir alana sığabilirler. Ancak köpek ırkları boyut olarak farklılık göstermektedir. Örneğin; golden retriever cinsi bir köpek ile yatağınızı paylaşmayı denerseniz size yer kalmayacaktır.

Kediler ekonomik açıdan daha hesaplı

Kediler köpeklere göre daha ekonomiktir. Kedi oyuncakları, köpeklerin oyuncaklarına göre nispeten daha ucuzdur ve hatta evde bile kediler için birer oyuncak yapılabilir. Bunların yanı sıra bir köpeğin sağlığı için bol miktarda hareket etmesi gerekir ve bu hayati önem taşır. Dolayısıyla köpeğinizi gün içinde en az iki kez dışarı çıkarmanız gerekir. Köpeklerin yaşam standartları kedilere göre daha pahalıdır.

Kediler ev yaşantısı için daha uygundur

Kediniz siz işten dönene kadar sizi oyuncakları ile oynayarak veya uyuyarak bekler. Gün içinde zorluk çıkarmaz. Ancak köpekler gezmeyi sever ve evde tek durmaktan rahatsız olurlar.  Zira onların mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için çok fazla egzersize, bol yürüyüşe ve dışarıda geçirilecek bolca zamana ihtiyaçları vardır. Kediler ise camdan dışarıyı izlemeyi, güneş vuran yerde kıvrılıp uyumaya bayılırlar.

Kediler köpeklere oranla daha sessizdir

Kedilerin miyavlaması, çevreden çok fazla duyulmaz ve rahatsızlık vermez. Ancak bir köpeğin gece havlaması bir anda herkesi uyandırabilir. Kediler bir şeyler istediği zaman miyavlar, köpekler ise yoldan geçen herhangi biri gördüklerinde bile havlayabilirler.

Kedi kumu temizlemek, uzun yürüyüşlerden daha kolaydır

Kedilerin, evde yaşayabilmeleri için en temel ihtiyaçlarından biri kedi kumu ve kabıdır. Kum kabı, kedinizin gün içinde, idrar ve dışkısını bırakabilmesi için gerekli bir şeydir. Bir kum kabını temizlemek, gece geç saatlerde veya kavurucu yaz günlerinde ya da dondurucu karda yürüyüşe çıkmaktan çok daha kolay ve zahmetsizdir.

Kediler kendilerini temizler

Köpeklerin rutin banyo ve tımar işlemine ihtiyacı vardır. Eğer kendiniz yapabiliyorsanız biraz yorucu olabilir. Bunun yanı sıra köpeğinizi temizlenmesi için bir kuaföre götürürseniz bu da size çok pahalıya mal olabilir. Ancak kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Onlar banyo yaptırılmaya ömürleri boyu ihtiyaç duymazlar.

Kediler ve köpekler birbirinden farklı karakterde ve farklı ihtiyaçlara sahip canlılardır. Her ikisi de bizlerin vazgeçilmez büyük sevgisine layıktır. Onlar bizlerin enerjisini yükselten, gerçekten sevgiyi bize öğreten canlılardır.

31/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

KEDİCİKLERİN GÖZLERİ

10.08.2023

Kedilerin gözleri ile insanların gözleri arasında birçok ortak özellik vardır. Aynı ...

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Kutsal Kedi: Birman

15.03.2022

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...