Kedinizin Bir Şeyleri Devirmek İçin Oldukça İyi Bir Nedeni Var!

Kedinizin Bir Şeyleri Devirmek İçin Oldukça İyi Bir Nedeni Var!

Her kedicinin tanık olduğu, kedilerin bizi şaşkına çeviren uzun bir tuhaf davranış listesi vardır. Yine de anlayamadığımız bir kedi alışkanlığı, neden bir şeyleri devirmeyi sevdikleri. Sahipleri, diğer bir deyişle biz kediciler hayal kırıklığı içinde bakarken, eşyaları masanın kenarına itip düşmelerini izlemekten neden zevk alıyorlar?  Aşağıda iki uzmanın açıkladığı gibi, bu davranış kedigillerde yaygındır ve arkasında oldukça ilginç nedenler vardır.

Kedilerin bir şeyleri devirmesi olağandışı bir şey değildir ve kedilerin bu davranışı göstermesinin birkaç iyi nedeni vardır. SpiritDog Training'in kayıtlı veteriner hekimi Maureen Murithi, kedilerin bu davranışının nedenlerinden biri, kedilerin doğal avcılar olması ve bir şeyleri devirme arzusunun avlanma ile bağlantılı olabileceği ihtimali üzerinde durdu. Dr. Murithi, “Kediler normalde çevrelerinde tanıdık olmayan nesneleri test etmek için patilerini kullanırlar" dedi. "Kedilerin patileri oldukça hassastır ve bu nedenle, onları bilmedikleri nesnelerin güvenli olup olmadığını test etmek için kullanırlar."

Kedilerin bir şeyleri devirme isteğinin altında yatan başka bir neden de sahiplerinin dikkatini çekmek istiyor oluşları. Hiç masaya bir bardak su koyup uzaklaştınız mı? Evet, bakışlarınızı yakalamaya çalıştıkları için olabilir. Dr. Murithi, "Kediler ilgiyi sever ve davranışlarına bağlı olarak tepkinizi fark etmeye isteklidirler" diyor. "Bir vazoyu devirmek gibi, evin etrafında meydana gelen bir kazadan sonraki tepkiniz, onları ilgiyle ilişkilendirmeye şartlandırabilir." Bu nedenle, bu durumlar ortaya çıktığında soğukkanlı davranmak önemlidir.

Son olarak, kediler meraklı oldukları ve oldukça basit bir şekilde sıkıldıkları için evin içinde bir şeyleri deviriyor olabilirler.

Bu gibi durumlarda kazaları önlemek için kedinizle planlı oyun saatleri düzenleyebilirsiniz. Bastırılmış enerjilerini oyun oynayarak atan kedilerin bir şeyleri devirme arzusu az da olsa azalacaktır.

Kaynak: Popsugar

26/11/2022

Keditörün Önerisi

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Kediler Alemi

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Saray Kedisi ‘Mülayim’

15.06.2022

Osmanlı saray yaşamında hayvanlar da sarayın bir parçası olarak görülüyordu. Sarayda ...

Bombay Kedisi

20.01.2023

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan ...