YENİLER >

Kedilerle Güçlü Bağ Kurma Yöntemleri

Kedilerle Güçlü Bağ Kurma Yöntemleri

Her biri birbirinden farklı karakterde olan kediler ile güçlü bir bağ kurmak aslında çok kolay.  Kedi davranışları üzerine yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin insanlarla iletişime geçmeye oldukça istekli oldukları bilinmektedir.

Kediler insanlarla kendilerine özgü iletişim yöntemlerini seçerler.  Kedilerin mesafeli tavırları uzun zamandır onların insanlarla bağ kuramadıkları düşüncesinin hakim olmasına neden olsa da Oregon Eyalet Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda kedilerin insanlara bağlanabileceğini göstermiştir. Yani kediler insanlarla bağ kurmak ister ancak bu konuda biraz esnek davranabilirler. Bağ kurarken kendi kuralları ve kendi yöntemleri vardır.

Kedilerle bağ kurarken sabırlı olunması gerekir. Bir kedinin karakterini iyi tanımak ve ona göre adım atmak önemlidir. Kedilerle bağ kurmanın en iyi, en pratik ve en etkili yolu şüphesiz onların neleri sevdiğini, nelerden keyif aldıklarını keşfetmektir. Yavruluk dönemi sosyalleşme için önemlidir. Yavruluk döneminde sosyalleşmeyen bir kedi, ileriki yaşlarında insanlarla bağ kurmada zorlanabilir.

Kedinizi gözlemleyin!

Kedinizi izleyin, neyi çok sevdiğini, hangi oyundan daha keyif aldığının farkına varın. Onu kendi haline bakın ve nasıl vakit geçirdiğini anlayın. Kedilerin beden dillerini okuyabilmek bağlanma sürecinde yaşanması muhtemel sorunları engellemek için önemli bir gerekliliktir. Kedilerin rahat olmadıkları ve konforlu hissetmedikleri zamanların da gözlemlenmesi gerekir. Huzursuz şekilde seğiren bir kuyruk, geriye doğru yatan kulaklar, büyümüş göz bebekleri endişe, korku ve rahatsızlığın en belirgin işaretlerindendir. Kediniz için doğru zamanı bekleyin ve daha sonrasında bağ kurabilmek için harekete geçin. Karakterini çözdüğünüz bir kedi ile bağ kurmak oldukça kolay olacaktır. Kedilerle bağ kurmak isteniyorsa günde en az 2 ya da 3 kere yaklaşık 10 dakika boyunca oyun oynanması ve bu süreçte de doğrudan etkileşime geçilmesi önerilmektedir. Oyun seansları oyuncaklarla ya da oyuncaksız olabilir.

Hayvan davranışları uzmanları, kedilerin hiçbir şeye zorlanmaması gerektiğinin altını çiziyorlar. Onlara muhakkak bir alan sağlayın ve saygı duyun. Eğer istemiyorlarsa zorlamayın. Ayrıca eve yabancı bir insan veya yeni bir kedi geldiğinde gidebileceği güvenli bir alan onun stresini azaltacaktır.

Temas için kedinizden hareket bekleyin!

Kedilerle bağ kurmanın en etkili yöntemlerinden biri de temas için ilk hamlenin kedilerden gelmesinin beklenmesidir. Sabırlı olmalı ve size gelmesini beklemelisiniz. Bırakın ilk adımı o atsın! Kediler yeni ortama ve insana alışmak için zaman isterler. Alıştıktan sonra ise size karşı muhakkak bir adım atacaklardır.

Kedilerle bağ kurarken önemli olan onların kalbine giden yolu bilmektir. Bu da kedinizi iyi tanımanızla doğru orantılıdır.

Keditörün Önerisi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Kediler Alemi

Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

30.10.2021

Kediniz ile oyunlar oynamak, yanınıza geldiğinde beklediği sevgiyi ve ilgiyi ona vermek onları ...

Kediler Nelerden Korkar?

13.08.2021

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER