Kedimin Kulaklarını Temizlemeli Miyim?

Kedimin Kulaklarını Temizlemeli Miyim?


Kedinizin kulaklarının kirli olduğunu düşünüyorsanız, onları pamuklu kulak temizleme çubukları ile temizlemek cazip bir fikir gibi gelebilir.

Bununla birlikte çoğu veteriner hekim, kulak kanallarını kaplayan dokular oldukça hassas olduğundan ve kolayca zarar görebileceğinden dolayı onlara dokunmanızı pek tavsiye etmez. Kedilerde kulak kanalının yapısı, kanalın dibine hapsolmuş materyalin temizlik yardımı olmadan dışarı atılmasını güç bir hale getirmektedir. Bu materyaller eğer dışarı atılmazlarsa kaşıntıya ve kulak enfeksiyonlarına yol açabilirler. Ağırlaşmış, nemli, keçeleşmiş kulak kepçeleri ve aşırı tüylü kulak kanalları, kulaktaki hava akışını azaltarak buradaki kalıntıların enfeksiyona yol açmasını kolaylaştırır.

Genellikle kedilerin büyük bir bölümünde bu tarz bir temizlik zorunlu değildir, birçoğu kendi kendilerinin harika kuaförleri oldukları için çoğunlukla temiz ve sağlıklı kulaklara sahiptirler; fakat kulak kirliliği ve bundan kaynaklanan kulak enfeksiyonlarına yatkın olan kedilerde bu temizlik, kedinizin günlük hijyen ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Aynı şekilde dışarı çıkan kedilerin kulaklarında kulak kiri ve benzeri materyallerin toplanması da bir temizlik rutini gerektirecektir.

Eğer kedinizde benzer bir yatkınlıktan ya da günlük alışkanlıklarından kaynaklanan bir kulak kirliliği fark ettiyseniz, temizlik vakti gelmiş demektir.

31/03/2023

Keditörün Önerisi

Enkazdan Can Dostu Kurtardı

22.02.2023

Kahramanmaraş'ta yaşayan 12 yaşındaki Çınar Kuloğlu, enkazdan köpeği Alex'in yardımıyla ...

Kediler Alemi

Birman Kedisi

12.05.2023

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...