YENİLER >

İlginç Hayvanlar “Tersiyerler”

İlginç Hayvanlar “Tersiyerler”

Primatlar arasında bitkisel beslenmeyen tek tür olan tersiyer, küçük bir memeli hayvandır. Türkçe adı “Cadı Makigiller” olarak bilinen tersiyerler, bir primat familyasıdır.

Tersiyer, Güneydoğu Asya adalarında yaşamaktadırlar. 60-160 gram ağırlığında, 9-16 cm uzunluğunda olan bu şirin hayvanların kuyrukları boylarının iki katıdır. Kuyruk boyları ise 13-28 cm arasıdır. Oldukça hafif ve küçük olan tersiyerlerin tüyleri ise kısa ve yumuşaktır. Vücut ölçülerine göre elleri büyük, bacakları ise uzundur.

Tersiyerler ağaçlara çok iyi tırmanır ve adeta bir koala gibi ağaca yapışık durabilirler. Ağaçta yaşarlar. Sanki ağaca tutkalla yapıştırılmış bir vaziyette dururlar, ağaçtan ayırmanız imkansız denecek kadar güçtür. Ayrıca tersiyerler esnek bir yapıya sahip canlılardır. Zaten bu özellikleri çok iyi sıçramalarından ve çok hızlı ağaçlara tırmanmalarından bellidir. Ağaçlara çok iyi tutunabilmelerinin sebebi ise çok büyük ve geniş avuçlarının olmasıdır. Tersiyerlerin çok büyük gözleri vardır. Hatta gözleri beyinlerinden de büyüktür. Tersiyerler bu ilginç yapılarından dolayı dünyanın en ilginç 20 hayvanı arasındadır.

Nasıl beslenirler?

Tersiyerler etoburdur. Primatlar familyasından bitkisel beslenmeyen tek türdür. Kelebek, termit, örümcek, yengeç, yarasa, kurbağa, kuş, yılan gibi hayvanlarla beslenirler. Uçan bir hayvanı uzun parmaklarıyla çok kolay yakalayıp yerler.

Üreme

Tersiyerlerin bazı türleri, hem erkek hem de dişilerden oluşan ömür boyu birlikte olan gruplarla birlikte yaşarken, çoğu türünde ise erkekler ve dişiler nadiren etkileşimde bulunur ve hatta birbirlerinden çok farklı coğrafyalarda yaşarlar. Bazı türleri, bir tarafın ses çıkarması ve diğerinin de benzer bir sesle karşılık verdiği çiftleşme ritüeliyle iletişim kurarlar. Tersiyerlerin hamilelik süresi 180-190 gündür. Bu doğumda sadece bir yavru dünyaya gelir. O yüzden sayıları çok fazla değildir. Yavrusunu emzirerek besler, 80 gün sonra emzirme süresini bitirir. Yavrular 1-2 yıl sonra erişkinliğe ulaşır.

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kediler Alemi

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Kedi Ürolojik Sendromu

16.01.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER