Beyaz'ın Yaşamı - Erdal Saatcioğlu

Beyaz'ın Yaşamı - Erdal Saatcioğlu

Evde yaşamış daha sonra sokağa terk edilmiş bir Ankara kedisinden bahsedeceğim..

Benim ve kızımın Beyaz, diğer sevenlerin Pamuk diye sevdikleri ve okşadıkları, beş yıldır benim beslediğim akıllı ve güzel bir kedidir. Tahmini olarak sekiz yaşında olan, site bahçe kapısından hiç ayrılmayan Beyaz yumuşak huyuyla herkese kendini sevdirmektedir. Beyaz aynı zamanda evimizde beslediğimiz dört buçuk yaşındaki yakışıklı oğlumuz Badem ile dokuz aylık kızımız Şirin Mia’nın anneleridir.

Beyaz, bazen yirmi dört saat sitemizden uzaklaşır, nerede olduğunu merak ederim ama sabah namazı ile birlikte tekrar site kapısında beni beklediği görünce sevinirim.

Her doğumunda dört yavru yavrulayan Beyaz’ın yavrularına gerçekten bakacak, onları sokağa terk etmeyecek sahipler bulmak çok kolay olmuyor, kızımı ve beni bir telaş ve sıkıntılı bir sürece sokuyordu. Sekiz yavrusunu hep iyi kişiler sahiplendi evlerinde besliyorlar.

Doğum yapacağı zaman yer bulamadığından ağladığına iki defa şahit oldum ve sitenin kapıcısından onu depolardan birine almasını rica ettim. Bazen haberimiz olmadığı zaman dışarıda bir çalı altına yavru yaptığını görünce kapıcı kalorifer dairesi veya depoya yerleştiriyordu.Ne yazık ki bazı yavrularını da doğumdan sonra kaybetti.

Sitemizin kapıcısı Şerafettin Bey Beyaz’ı çok seviyor, onu kolluyor, himayesine alıyor, bana da bilgi veriyordu. Yavruları olduğu zaman beslenmesine daha fazla dikkat ediyor, kuru mama, konserve mama, pişmiş tavuk, tavuk suyu ve yoğurt yediriyordum. Beyaz, Şirin Mia ve diğer üç kardeşini büyütürken aralıklarla iki defa çok ciddi hastalandı. Tahminime göre zehirlenmişti. Ölecek diye çok endişendik. Kızım üzüntüsünden ağlıyordu, hepimiz çok üzülüyordu. Kızım internetten tuzlu su verilmesinin iyi olacağını okumuş, hemen bir çay bardağı çok tuzlu suyu Beyaz’ın ağzına şırınga ile zerk ettim. Altı saat sonra kendine geldi bir defa daha tekrar edince iyileşti.


Dikkat ettim bu süre içinde yavrularını o gün emzirmedi. Kızım Aybüke yavrular iki aylık olunca fotoğraflarını internete koyarak onları sahiplenecek kişileri titizlikle araştırarak seçiyor yeni sıcak yuvalarına kavuşturuyordu. Sahiplenecek kişileri bulmak kolay olmuyordu. Kızım yavruları verdiği kişilerle daha sonra irtibatı kesmiyor onları takip ediyordu.

Her hamile kalışı bizleri gelecek yavruların akıbeti açısından endişelendiriyordu. Çözümün kısırlaştırmaktan geçtiğini bildiğimiz için Mayıs'ta kısırlaştırdık. Artık kendisi de biz de rahatız. Şimdi sitemizin kapısının önünde Beyaz ile birlikte Caligo, Miniş ve Kırçıllı adlarını verdiğim kedilerimiz var. Günde üç dört kez onlara mamalarını verir, onlar için devamlı temiz su bulundururum.

Onlar da benim yolumu gözlerler. Kimi sürünür, kimi miyavlar bende mutlu olurum.

Keditörün Önerisi

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Kediler Alemi

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Engelsiz Yaşam

07.12.2021

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

5 Tekir Kedi Türü

03.09.2021

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER