Beyaz'ın Yaşamı - Erdal Saatcioğlu

Beyaz'ın Yaşamı - Erdal Saatcioğlu

Evde yaşamış daha sonra sokağa terk edilmiş bir Ankara kedisinden bahsedeceğim..

Benim ve kızımın Beyaz, diğer sevenlerin Pamuk diye sevdikleri ve okşadıkları, beş yıldır benim beslediğim akıllı ve güzel bir kedidir. Tahmini olarak sekiz yaşında olan, site bahçe kapısından hiç ayrılmayan Beyaz yumuşak huyuyla herkese kendini sevdirmektedir. Beyaz aynı zamanda evimizde beslediğimiz dört buçuk yaşındaki yakışıklı oğlumuz Badem ile dokuz aylık kızımız Şirin Mia’nın anneleridir.

Beyaz, bazen yirmi dört saat sitemizden uzaklaşır, nerede olduğunu merak ederim ama sabah namazı ile birlikte tekrar site kapısında beni beklediği görünce sevinirim.

Her doğumunda dört yavru yavrulayan Beyaz’ın yavrularına gerçekten bakacak, onları sokağa terk etmeyecek sahipler bulmak çok kolay olmuyor, kızımı ve beni bir telaş ve sıkıntılı bir sürece sokuyordu. Sekiz yavrusunu hep iyi kişiler sahiplendi evlerinde besliyorlar.

Doğum yapacağı zaman yer bulamadığından ağladığına iki defa şahit oldum ve sitenin kapıcısından onu depolardan birine almasını rica ettim. Bazen haberimiz olmadığı zaman dışarıda bir çalı altına yavru yaptığını görünce kapıcı kalorifer dairesi veya depoya yerleştiriyordu.Ne yazık ki bazı yavrularını da doğumdan sonra kaybetti.

Sitemizin kapıcısı Şerafettin Bey Beyaz’ı çok seviyor, onu kolluyor, himayesine alıyor, bana da bilgi veriyordu. Yavruları olduğu zaman beslenmesine daha fazla dikkat ediyor, kuru mama, konserve mama, pişmiş tavuk, tavuk suyu ve yoğurt yediriyordum. Beyaz, Şirin Mia ve diğer üç kardeşini büyütürken aralıklarla iki defa çok ciddi hastalandı. Tahminime göre zehirlenmişti. Ölecek diye çok endişendik. Kızım üzüntüsünden ağlıyordu, hepimiz çok üzülüyordu. Kızım internetten tuzlu su verilmesinin iyi olacağını okumuş, hemen bir çay bardağı çok tuzlu suyu Beyaz’ın ağzına şırınga ile zerk ettim. Altı saat sonra kendine geldi bir defa daha tekrar edince iyileşti.


Dikkat ettim bu süre içinde yavrularını o gün emzirmedi. Kızım Aybüke yavrular iki aylık olunca fotoğraflarını internete koyarak onları sahiplenecek kişileri titizlikle araştırarak seçiyor yeni sıcak yuvalarına kavuşturuyordu. Sahiplenecek kişileri bulmak kolay olmuyordu. Kızım yavruları verdiği kişilerle daha sonra irtibatı kesmiyor onları takip ediyordu.

Her hamile kalışı bizleri gelecek yavruların akıbeti açısından endişelendiriyordu. Çözümün kısırlaştırmaktan geçtiğini bildiğimiz için Mayıs'ta kısırlaştırdık. Artık kendisi de biz de rahatız. Şimdi sitemizin kapısının önünde Beyaz ile birlikte Caligo, Miniş ve Kırçıllı adlarını verdiğim kedilerimiz var. Günde üç dört kez onlara mamalarını verir, onlar için devamlı temiz su bulundururum.

Onlar da benim yolumu gözlerler. Kimi sürünür, kimi miyavlar bende mutlu olurum.

02/03/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Bizi Seçer Mi?

28.10.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kedilerin Bir Günü

15.07.2022

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Kediler Alemi

Kedim beni neden yalıyor?

16.04.2024

Çoğu zaman kedilerin bizi yalayarak bize sevgilerini gösterdiklerini varsayarız. Belki de öyle ...

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kedilerin Sevmediği Kokular

07.04.2023

Kedilerin burunları hassastır. İyi koku alırlar, kokularla bulunduğu yeri tanırlar. Kediler ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

19.08.2022

Araştırmacılar ay döngüsüne göre köpek ve kedi acil durum ziyaretlerinin sıklığını ...

Kedili Hapishane

07.06.2023

Patili can dostlarımız bizlerin en büyük destekçisi denilebilir. İyileştirici yanları, ...

İmza: Pati!

13.06.2023

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas ...