Kedilerde İlkel Kese Nedir?

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde olduğu gibi, evcil dostlarımızda da var. Peki evcil kedilere vahşi atalarından kalan genetik bir miras da diyebileceğimiz ilkel kese nedir?

Kediniz kilolu da olsa, zayıf da olsa bazen göbeğinin sarkık durduğunu farkedebilirsiniz. Arka bacakların önünde yer alan bu keseye ilkel kese denir. Kedilerdeki ilkel kese, fazla deri ve yağdır. Genetik olarak aktarıldığı kabul edilen bir şey olduğundan, tüm kedilerde olmasa da genellikle yetişkinlikte ortaya çıkar. Bu durum, şu anda net bir fizyolojik kullanımının olmadığı anlamına gelir.

Bu kesenin gevşekliği, kedinin obez olduğunu ve o zamandan beri kilo verdiğini ve sarkık deriyi bıraktığını düşünmenize neden olabilir. Bununla birlikte, kedinin anatomisinin normal bir parçasıdır ve herhangi bir sağlık eksikliği anlamına gelmez. Ayrıca Bengal kaplanları veya aslanları gibi büyük kedilerin de ilkel bir kesesi vardır.

İlkel Kese Ne İşe Yarar?

Hareket özgürlüğü:

Bu kesedeki fazla deri ve yağ, özellikle dar yerlerden gizlice girerken veya yüksek yerlere tırmanmak, koşmak için gerinirken, kedilerin daha rahat hareketler yapmasını sağlar.

Enerji deposu:

Bir yağ deposu olan bu keseyi uzmanlar, gıda kıtlığı zamanlarında bir enerji deposu olarak hizmet ettiğini düşünüyor. Öte yandan, bir oturuşta çok miktarda av yerken uzmanlar, bu anatomi parçasının kediye midesi doluyken hareket etme rahatlığı sağladığına da inanıyor.

Koruma:

Kedi kavgaları, genellikle dişler ve pençelerle zarar verme üzerine gerçekleşir. Unutmayın ki kediler sadece güvendiği kişilere karnını açar, dokunulmasına izin verir. Bir kedi karnından saldırıya uğrarsa, ilkel kese hayati organlarını korumak için bir kalkan etkisi gösterir.

İlkel kese, geçmiş zamanlardan kalma genetik bir hatıradır. Bugün, hareketlilik ve saldırıdan korunma dışında evcil kedigiller nadiren aç kaldıklarından veya hayatta kalmak için avlandıklarından, kedilerin hayatta kalmasında hayati bir rol oynamaz. Bunun bir kanıtı, hepsinin ilkel bir kese olmamasıdır.

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Hapşırır?

10.01.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kedilerde insanlar gibi ...

Kediler Neden Çok Uyur?

22.12.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Alemi

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER