Kedilerde İlkel Kese Nedir?

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde olduğu gibi, evcil dostlarımızda da var. Peki evcil kedilere vahşi atalarından kalan genetik bir miras da diyebileceğimiz ilkel kese nedir?

Kediniz kilolu da olsa, zayıf da olsa bazen göbeğinin sarkık durduğunu farkedebilirsiniz. Arka bacakların önünde yer alan bu keseye ilkel kese denir. Kedilerdeki ilkel kese, fazla deri ve yağdır. Genetik olarak aktarıldığı kabul edilen bir şey olduğundan, tüm kedilerde olmasa da genellikle yetişkinlikte ortaya çıkar. Bu durum, şu anda net bir fizyolojik kullanımının olmadığı anlamına gelir.

Bu kesenin gevşekliği, kedinin obez olduğunu ve o zamandan beri kilo verdiğini ve sarkık deriyi bıraktığını düşünmenize neden olabilir. Bununla birlikte, kedinin anatomisinin normal bir parçasıdır ve herhangi bir sağlık eksikliği anlamına gelmez. Ayrıca Bengal kaplanları veya aslanları gibi büyük kedilerin de ilkel bir kesesi vardır.

İlkel Kese Ne İşe Yarar?

Hareket özgürlüğü:

Bu kesedeki fazla deri ve yağ, özellikle dar yerlerden gizlice girerken veya yüksek yerlere tırmanmak, koşmak için gerinirken, kedilerin daha rahat hareketler yapmasını sağlar.

Enerji deposu:

Bir yağ deposu olan bu keseyi uzmanlar, gıda kıtlığı zamanlarında bir enerji deposu olarak hizmet ettiğini düşünüyor. Öte yandan, bir oturuşta çok miktarda av yerken uzmanlar, bu anatomi parçasının kediye midesi doluyken hareket etme rahatlığı sağladığına da inanıyor.

Koruma:

Kedi kavgaları, genellikle dişler ve pençelerle zarar verme üzerine gerçekleşir. Unutmayın ki kediler sadece güvendiği kişilere karnını açar, dokunulmasına izin verir. Bir kedi karnından saldırıya uğrarsa, ilkel kese hayati organlarını korumak için bir kalkan etkisi gösterir.

İlkel kese, geçmiş zamanlardan kalma genetik bir hatıradır. Bugün, hareketlilik ve saldırıdan korunma dışında evcil kedigiller nadiren aç kaldıklarından veya hayatta kalmak için avlandıklarından, kedilerin hayatta kalmasında hayati bir rol oynamaz. Bunun bir kanıtı, hepsinin ilkel bir kese olmamasıdır.

16/12/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Engelli Bir Kediyle Yaşam

09.03.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kedi Hafızası

27.12.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Manx Kedisi

28.05.2022

Manx kedileri kuyruksuz kediler olarak bilinir ayrıca avlanma becerileri oldukça yüksektir. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER