YENİLER >

Kahve Sever Kedi - Dr. Başak Tolga

Kahve Sever Kedi - Dr. Başak Tolga

Şimdiye kadar bilinen en uzun yaşamış kedi Teksas’lı Jake Perry’ nin 38 yaşında hayata gözlerini yummuş, 2010 yılı Guinness Dünya Rekorlar kitabına girmiş kedisi Creme Puff ’tır (August 3, 1967 – August 6, 2005). Perry’nin Creme Puff‘tan başka bir de 1964 Paris doğumlu ve 34 yaşında ölen Granpa adında bir kedisi vardır. Granpa ise 1999 Cats&Kittens Magazine’de ‘Yılın Kedisi’ ödülünü almıştır.

Pek çok hayvanseverden farklı olarak 87 yaşındaki Jake Perry kedilerini tuna balığı, domuz salamı, yumurta, kuşkonmaz, brokoli, kahve ve krema ile beslemiş! Bunun doğru bir beslenme şekli olduğu söylenebilir mi...?

Teorik olarak, kısırlaştırılmış dişi kedilerin iki, erkek kedilerin ise diğer kedilere kıyasla bir yıl daha uzun yaşadıkları bilinmektedir. Perry’nin diyetine dair yazılacak çok şey var. Biz Kedici Dergisi olarak kahveyi ele almayı tercih ettik...

Bir Kedi Kahve İçer mi?

Her ne kadar davranışsal anlamda kediler özgür ruhlu olsalar da, gizliden gizliye sahiplerine hayranlıkları sebebiyle onları gözetlemeye bayılırlar.


Bu ruh hali genellikle sizin bulunmadığınız ortamlarda kendini gösterir. Fincanınızdan damlayan kahvenin tadına bakmak için neler yapmazlar...? ‘Kedi ve Kahve’ arasındaki en büyük benzerlik her ikisine karşı tutkulu bağlılıktır. Ancak, kediler sevgileriyle ömre ömür katarlarken, yüksek doz kahve bir kedi için öldürücü olabilir. Elbette yerdeki birkaç damla kahveyi yalamak bir kediyi öldürmez. Ancak, sizinle birlikte kahve keyfi yaparsa, içtiği miktara göre bu kahve kedinizde organ (karaciğer, böbrek, idrar yolları gibi) tahribatına sebep olabilir.

Aynı şekilde kafein içeren kakao ya da çikolata tüketimi de kediniz için kahve kadar zararlıdır. Kafein bir çeşit alkaloid ve doğal bir insektisiddir ( böcek öldürücü). İnsanlar ve otçul hayvanlar, bilinen alkaloid ve türevlerine karşı gelişmiş bir savunma sistemine sahiptirler. Bu sebeple, insanlar yüksek doz olmadıkça kafeine karşı dirençlidir. Ancak kedi ve köpeklerin bu tür bir direnç mekanizması bulunmamakla birlikte kediler, köpeklere göre ağırlıkları oranında daha hassaslardır. Bir kedi için öldürücü kafein dozu, kahvenin içerdiği kafein miktarıyla doğru orantılı olmak birlikte, genel anlamda 15-20 çay kaşığı instant/ hazır kahve 3-5 kg bir kedi için öldürücüdür.

Bu sebeple, Perry diyetinde neden kahve var bilinmez, siz yine de kedinize kahve içirmeyin! Ancak, kedinizle kahve içemiyor olmak sizi üzmesin... Onun yerine kedi sever cafelerde bir kahve keyfi yapabilirsiniz...

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler

27.08.2021

Kediler evimizin neşesi, sokaklarda başını okşayıp, beslediğimiz birbirinden farklı ...

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER