Kedi, Köpek ve Kırık Bacak - Alp Akoğlu

Kedi, Köpek ve Kırık Bacak - Alp Akoğlu

Evcil dostlarımızın ısırabildiklerini ve tırmalayabildiklerini biliyoruz. Bunlar yüzünden hastanelik olanlarımızın sayısı çok azdır. Ancak ABD’de yapılan bir araştırmaya göre köpek ve kediler nedeniyle meydana gelen düşme şeklindeki kazalar nedeniyle yılda 86.000 kişinin hastaneye başvurduğu tahmin ediliyor.

Bu yaralanmaların % 88’i köpeklerle, % 12’siyse kedilerle bağlantılı. Köpeklerin sicilinin çok daha kötü olmasının nedeniyse kedilere göre daha iri olmaları ve sahipleriyle sık sık yürüyüşe çıkmaları. Özellikle güçlü köpekleri dolaştıran düşük kilolu kadınlar daha büyük risk altında. Çünkü güçlü bir köpeğe hakim olmak kolay değil. Kedi sahipleri genellikle kedileriyle birlikte yürüyüşe çıkmadıkları için kedilerin karıştığı kazalar çoğunlukla ev kazalarıyla sınırlı.

Acil servise başvuran 7.456 olay üzerinde yapılan araştırmada yaralanmaların çoğunun ezik, sıyrık ve kırıklardan oluştuğu gözlenmiş. Yaralananların çoğu çocuklar ve 30-60 yaş arasındakiler. Kırıklarsa daha çok 75 yaşın üzerindekilerde görülüyor ki bu da kırıkların iyileşmesi için riski grup.

Köpek sahipleri genellikle köpeğe ya da tasmasına takılarak, köpeğin çekiştirmesi ya da itmesiyle düşüyor. Köpekle ilgili yaralanmaların yaklaşık % 10’uysa köpeğin oyuncağına ya da mama kabına basma ya da takılma sonucunda oluyor.

Aslında köpeklerin ne şekilde yaralanmalara yol açabileceğini tahmin etmek zor değil. Peki, çok daha az rastlansa da, kediler insanların yaralanmasında nasıl bir role sahip? Bu genellikle kediyle oynarken ve onu kovalarken kediye ya da bir başka nesneye takılmayla oluyor.

25/02/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Nasıl Sevilir?

13.04.2023

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var Mı?

18.11.2022

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

Kedilerde Aşının Önemi

30.05.2022

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Kedi Doğası - Emek Ekşi

12.06.2022

Kediciler olarak, kedilerimizle geçirdiğimiz vakit bizlere onları tanıma ve anlayabilme yetisi ...