Kediler Hakkında 10 İlginç Bilgi

Kediler Hakkında 10 İlginç Bilgi

Kedilerin işitme kabiliyetleri insanlardan ve köpeklerden daha iyidir.

İnsan kulağı 20 Hz ile 20kHz arasındaki sesleri duyabilir, köpeklerde bu aralık 40 kHz’ye kadar çıkar. Kediler ise 64 kHz’ye kadar olan sesleri duyabilirler.

Kediler süper hızlıdır

İşitme duyularının harika olmasının yanı sıra kedi dostlarımız hızlı bir koşucudur da. En hızlı insan oğlu olan Usain Bolt saatte 45 km hızla koşabilirken, kediler saatte 50 km hıza ulaşabilir.

Kedilerin yaptığı en temel şey: Mırıldanmak

Ancak bilim insanları hala mırıldanmanın nasıl oluştuğunu tam olarak çözememişlerdir. Çoğu veteriner hekim, bunun ses tellerinin aşırır titreşimi sayesinde oluştuğunu düşünmektedir. Gırtlakta bulunan bir kasın hava geçişini saniyede 25 defa açıp kapatarak mırıldanmayı oluşturduğunu düşünmektedirler.

Kediler, kimin patron olduğunu göstermek için ilginç bir yola başvururlar

Eğer bir kedi dışkısının üzerini örtmüyorsa kimin patron olduğunu göstermek istiyordur, özellikle evde başka bir kedi varsa. Bu onlara vahşi atalarından geçen bir özellik, bölgelerini işaretlemenin ve güçlerini göstermenin bir yolu olarak yapıyorlar bunu. Kimin patron olduğunu göstermeye çalışmanın bir başka yolu ise hareketlerinizi kontrol etmeye çalışmaları. Kedi beyni ile insan beyni arasındaki benzerlikler, köpek beyni ile insan beyni arasındaki benzerliklerden daha fazla Kedilerin beyninde tıpkı insanlarda olduğu gibi yüzey kıvrımları mevcut. Ayrıca tıpkı insan beyninde olduğu gibi çeşitli görevlerden sorumlu bölgeler var. Kediler sudan nefret eder mi? Kediler suyu sevmezler çünkü kürkleri onları sudan koruyamaz. Ancak suyu seven kediler de var, mesela Van Kedisi buna bir örnek. Van kedilerini tüyleri suya dirençli özel bir yapıya sahip. Anne kedi Şimdiye kadar kayda geçen en çok yavru doğuran kedi bir seferde 19 adet yavru doğurmuş ve bu yavrulardan 15’i hayatta kalmayı başarmış. İnsanları manipüle edebiliyorlar Kediler sahiplerinden bir şey istediklerinde, miyavlamalarını insanı manipüle edebilecek şekilde uyarlayabiliyorlar. Klon kedi Klon Kedi (Copy Cat), yani kısaca KK, 2001 yılında dünyaya gelen dünyanın ilk klonlanmış kedisi. Teksas A&M Üniversitesi bilim insanlarınca klonlanan kedi, aslında köpek klonlamak üzere başlatılmış bir araştırmanın ürünü. Milyoner girişimci John Sperling 1997 çok sevdiği köpeği Missy’yi kaybedince onu klonlatmak ister ve üniversiteye 4 milyon dolar bağışta bulunur. Ancak köpek klonlamak çok zor olduğu için bilim insanları kedi klonlarlar... Ödüllü artist kedi Portakal (Orangey) adlı sarman, bugüne kadar pek çok önemli filmde rol aldı. Ünlü hayvan bakıcısı Frank Inn tarafından keşfedilen Portakal, 1951 yılında, “Rhubarb” filmiyle sinema dünyasına adım attı. 1961’de “Breakfast at Tiffany’s” filminde Audrey Hepburn’ün kedisi rolünü oynamasıyla ününün doruğuna ulaşan Portakal, bu rolüyle bir heykelciğe, Rhubarb’daki rolüyle de hayvan dünyasının Oscar’ı olan Patsy Ödülü’ne layık görüldü.  Kaynak: Brightside

15/09/2022

Keditörün Önerisi

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Kediler Alemi

Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

05.06.2023

Kediniz ile oyunlar oynamak, yanınıza geldiğinde beklediği sevgiyi ve ilgiyi ona vermek onları ...

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Bir Rüya Gibi

03.07.2023

Kediler ile yaşamak bir Kedici için rüyalar aleminde olmaktan farksızdır. Kediler uyurken ...