Kedilerin çok uyumasının 7 sebebi

Kedilerin çok uyumasının 7 sebebi

Bir kedi ortalama olarak günde yaklaşık 15 ila 20 saat uyur. Evet, doğru duydunuz! Peki, kediler neden bu kadar çok uyur?  

Kediler rüyalara dalıp dünyadan habersiz uzun saatler boyunca uyurken ne kadar sevimli görünürler, değil mi? Belki onları bu pozisyonda gördüğümüz sürenin günde yaklaşık olarak 15 ila 20 saat olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Bu kediler için normal olmasına rağmen, onları bu kadar uzun süre uyumaya iten birkaç neden daha vardır.

Genler

Kedilerin bu kadar çok uyumasında genler önemli bir rol oynar. Vahşi yaşamdaki kediler doğası gereği yırtıcı hayvanlardır. Şafak ve alacakaranlık saatlerinde avlanan gece avcılarıdırlar. Geri kalan zamanlarını ise kıvrılıp uyuyarak geçirirler. Sevdikleri yiyecekleri sevgi dolu ebeveynleri tarafından servis edildiği için evcil kedilerinizin avlanmaya gitmelerine gerek olmasa da genetik yapıları hala onların davranışlarını yönlendirir.

Enerji tasarrufu

Kedilerin bu kadar çok uyumasının bir başka nedeni de enerji tasarrufu sağlamaktır. Vahşi yaşamdaki kedilerin çok uyumasının sebebi avlanırken harcadıkları enerjiyi telafi edebilmektir. Kediler çevrelerini, sesleri ve kokuları iyi bildikleri ortamlarda, otuz dakikaya kadar çıkabilen kısa şekerlemelerin tadını çıkarırlar. Bazı seslerde kulakları seğirebilir ve kuyrukları da hareket edebilir. Aslında böyle zamanlarda tetikteler ve harekete geçmeye hazır durumdalar, kendi bölgelerine girmeye cesaret edebilecek bir fareye saldırmaya hazırdırlar. Derin uyku modları, şekerlemeleri sırasında yalnızca birkaç dakika sürer.

Can sıkıntısı

Kediler de tıpkı biz insanlar gibi can sıkıntısından dolayı da uyurlar. Siz başka işlerle meşgul olduğunuzda, kediniz kendi başına oynama hevesini kaybedebilir ve sırf can sıkıntısından dolayı uyuyakalabilir. Onları meşgul etmenin en iyi yolu onlara oynayabilecekleri kedi oyuncakları sağlamaktır. Kediler de tıpkı köpekler gibi at-getir ya da kovalamaca oynamayı severler. Saklambaç oynamaktan hoşlanırlar. Bu oyunlar onları mutlu, aktif ve sağlıklı tutar. Fiziksel egzersiz ve zihinsel uyarım onların duygusal sağlığı için çok önemlidir ve onlarla paylaştığınız bağın güçlenmesine yardımcı olur. Bu oyunlar aynı zamanda kedi dostunuz için iyi bir gece uykusu sağlar.

Stres

Uzun uyku saatleri ile birlikte hareketsizlik kedilerde stresin bir işareti olabilir. Stresi tetikleyebilecek altta yatan bazı nedenler olabilir ve kediniz daha fazla uyuyarak stresle başa çıkıyor olabilir. Kedinizi yakından takip etmek, onun neden aşırı uykulu veya durgun göründüğünü keşfetmenize yardımcı olacaktır. Kediler, çevrelerindeki veya günlük rutinlerindeki ani değişikliklerden hoşlanmazlar. Bu durum onları endişeli veya depresif yapar. Aşırı uykunun yanı sıra bu tür davranışlar endişe kaynağıdır. Böyle durumlarda mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Hastalık

Kedilerin daha fazla uyumasının ve daha az aktif olmasının bir başka nedeni de hastalıklar olabilir. Kedinizdeki bir ağrı herhangi bir hareketin acı verici hissedilmesine neden olabilir, bu da kedinizin daha uzun süre uyku modunda kalmasına yol açabilir. Kediler aşırı kilolu olmaları durumunda da ağrı ve rahatsızlık hissedebilirler ve bu nedenle daha fazla uyumaya meyilli olabilirler. Fazla kilolar ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, tam bir sağlık kontrolü için veteriner hekiminize danışmanız önemlidir.

Hava değişikliği

Kediler ayrıca hava değişikliği nedeniyle de fazla uyuyabilirler. Soğuk ve yağışlı mevsimler bizi etkilediği gibi kedileri de önemli ölçüde etkileyebilir. Tıpkı bizim gibi kediler de soğuk havalarda yataklarına kıvrılıp daha uzun saatler uyumayı tercih ederler.

Sağlıklı kalabilmek

Ve son olarak kediler sağlıklı kalabilmek için fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Biz insanlardan farklı olarak kediler sağlıklı kalabilmek için dinlenmeye öncelik verirler ve bu nedenle ihtiyaç duyduklarında uyurlar.

Sonuç olarak, kediler her gün 15 saatten fazla uyurlar ve bu onlar için oldukça normaldir. Ancak, kedilerinizin normalden daha uzun süre uyuduğunu fark ederseniz, onları herhangi bir altta yatan nedeni keşfedebilmeniz için gözlemlemek önemlidir. Eğer kedinizin bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız derhal bir veteriner hekimle iletişime geçin ve tam bir sağlık kontrolü yaptırın. Eğer kediniz rutinlerindeki herhangi bir değişiklikten dolayı depresif veya endişeli görünüyorsa, o zaman onlarla sevdikleri oyuncaklar aracılığıyla kaliteli zaman geçirin. Bu, neşelerini geri getirecek ve normal uyku düzenlerine geri dönmelerini sağlayacaktır.

Kaynak: Headsupfortails.com

Görsel: Canva

24/04/2024

Keditörün Önerisi

Kedi Beslemek Suç Oldu

20.12.2022

ABD'nin Alabama eyaletinde iki kadın sokak kedilerini beslemekten tutuklandı. Beverly Roberts ...

Kediler Alemi

Kediniz Hareketsiz Mi?

06.01.2023

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kiminin hiç bitmeyen bir enerjisi ...

İNAT MI?

14.07.2023

İNAT MI? Kediler Neden Tuvalet Kabı Dışına Çiş Yapar? Kediler tuvalete giderken ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

10.01.2023

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

10.11.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...