Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan Shorthair ile Burmese kedisi çiftleştirilmesinden meydana gelmiş bir ırk olarak bilinmektedir. Başlarda içe kapanık, çekingen bir yapıya sahiptir ancak aynı evi paylaştığı insanlara alıştıktan sonra sevgi dolu bir yapıda olur. Alışana kadar sessizliği ve uysallığıyla dikkat çekerler.

Bombay karakter özellikleri

En belirgin karakter özelliği, çekingenliği ve uysallığı diyebiliriz. Sessiz sakin tavırları ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Sizi tanıyıp, bir evi paylaşmaya başladığınızda, sizi sevecenliği ile büyüleyecektir. Size alıştıktan sonra onun enerjik hallerine şahit olabilirsiniz. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Çocuklara bir arkadaş gibi davranan Bombay kedileri, alıştıktan sonra oyuncu yönünü ortaya çıkarmaya da başlar. Rutini ve düzenli hayatı sever. Düzenli beslenilmekten ve ilgi görmekten hoşlanır.

Güven ve merak duygusu aşırı yüksektir. Ayrıca yüksek bir zekaya sahiptir. Özellikle interaktif oyunlardan zevk alan kişiliğini, getir götür oyunlarıyla belli eder.

Bombay fiziksel özellikleri

Bombay kedisi fiziksel özellik olarak; parlak, siyah tüyleri ile hemen kendisini belli etmektedir. Tüy bakımından tek renge sahiptir. Tüyleri oldukça parlak ve canlı gözükmektedir. Kısa siyah tüyleri, orta boyda kuyrukları vardır. Siyah tüyleri adeta pırıl pırıldır. Bombay kedisinin bacakları ve kuyruğu aynı orantıdadır. Patileri yuvarlaktır. Arka bacakları kaslı ve güçlüdür.

Yuvarlak gözleri bakırdan altın tonuna kadar değişim göstermektedir. Kulakları orta büyüklükte, vücudu kaslı ve kafaları yuvarlak bir yapıya sahiptir. Ağırlıkları 3,5 ile 6 kg arasında, uzunlukları 40 cm kadar görülmektedir. İyi bir yaşam sürdüklerinde ortalama yaşam süreleri 15-20 yıl arasında olabilir.

Bombay bakımı

Bombay kedileri yemek yemeyi çok severler bu sebeple obeziteye yatkındırlar. Yavruluğundan itibaren yanınızdaysa, ona yavruluğundan itibaren düzenli bir beslenme takvimi uygulama şansınız vardır. Bombay kedileri bakımı en kolay kediler arasındadır. Öğrenmeye açıktırlar, söylenileni uygulama özellikleri vardır. Kısa ve parlak tüylere sahip oldukları için haftada 1 veya 2 kere taramanız yeterli olacaktır. Diş eti iltihabını önlemek için düzenli diş fırçalama ile ağız hijyenine dikkat etmelisiniz.

20/01/2023

Keditörün Önerisi

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kediler Alemi

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

14.04.2023

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...