Evcil Dostunuzun İdeal Kiloda Kalmasını Sağlamanın 6 Yolu

Evcil Dostunuzun İdeal Kiloda Kalmasını Sağlamanın 6 Yolu

Evcil dostlarımızın hepsi benzersizdir. Onları sağlıklı tutmak da bizim en büyük görevimiz. Aşırı kilolu kedi ve köpekler, son yıllarda artış gösterdi. Peki sevimli dostlarımızın ideal kilosunda olduğunu nasıl anlayabiliriz? İşte evcil dostunuzun ideal kiloda kalmasını sağlamanın 6 yolu...

1- Yavru mamasıyla beslenmesi ömür boyu fayda sağlar

Kedilerin ve köpeklerin henüz yavruyken yavru mamalarıyla beslenmeleri ömür boyu onların yararına olacaktır. Yavru kedilerin protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerce zengin beslenmesi gerekiyor. Yavru kedi mamaları da bu durum baz alınarak üretiliyor.

2- Sağlıklı alışkanlıklar ileride aşırı yemeyi önler

Evcil dostunuz için henüz yavruyken edinilecek sağlıklı alışkanlıklar, onların ilerleyen zamanlarda aşırı yemesinin önüne geçecektir. Yavru kediler için doğru yaş aralığında doğru porsiyonda mama önemlidir. Yemek zamanları dışında da ölçülü beslenmeye yöneltmek iyi bir seçim olacaktır. Mesela her yalvardığında ona mama vermek yerine 'Hayır' demeyi öğrenmelisiniz.

3- Kiloyu korumak önemli

Evcil hayvanlarda kilo vermek oldukça zor olacağından, ideal kiloyu korumak daha büyük önem taşıyor. Aşırı kilo beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Eğer evcil dostunuzun kilolu olup olmadığından emin değilseniz, veteriner hekimden bilgi almanızda fayda var.

4- Aşırı beslenme sağlık sorunlarına yol açar

Kediler için insan yiyecekleri inanılmaz bir kilo kaynağıdır. Kedilerde fazla kilo; diyabet, osteoartrit veya idrar yolu hastalıklarına neden olabilir. Ev kedilerinin enerjilerini atabilecekleri bir alanının olmaması, onların hızlı bir şekilde kilo almasına neden olur. Bu nedenle mamaların belirlenen ölçüde verilmesi gerekiyor.

5- Evcil dostunuzun sürekli mama istemesi, her zaman aç olduğu anlamına gelmez

İnsan yemeklerinin sürekli evdeki diğer canlılara verilmesi pek tavsiye edilmez. Siz her yemek yediğiniz sırada kedinizin sizden mama istemesi, onun aç olduğu anlamına gelmez. Kediler ve köpekler can sıkıntısı ya da dikkat çekmek için mama isteyebilir. İnsan yiyecekleri küçük dostlarımızın beslenme düzenini kolaylıkla bozabilir.

6- İdeal kilo, yaşam kalitesini artırır

Evcil dostlarınızın davranışlarını ve ruh hallerini gözlemlemek, onların kilolarının olumsuz etkilerini anlamanıza yardımcı olabilir. Evcil hayvanlar, oyun zamanlarında koşmayı, zıplamayı ve tırmanmayı tercih eder. İdeal kilonun üzerindeki bir canlı bunları yapamayabilir. Evcil dostlarınızın ideal kilosunu korumanız, yalnızca yaşam sürelerini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitelerini de iyileştirerek onları daha mutlu ve daha eğlenceli yapar.

26/01/2023

Keditörün Önerisi

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kediler Alemi

GÜZEL TÜYLERİN SIRRI

31.07.2023

Sfenks ırkı kediler hariç diğer tüm kedi ırklarında az ya da çok miktarda bulunan tüyler, ...

Chinchilla Kedisi

30.05.2023

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, zekası ve sakinliğiyle bilinmektedir. Uzun ...

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...