Kedim Neden Isırıyor?

Kedim Neden Isırıyor?

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup bacağımızı, severken bir anda elimizi, oyun oynarken, ilgilenemediğimiz bir anda… Bu tür küçük ısırık saldırılarına her an yakalanmamız mümkündür.

Neden mi? Bu evcil dostumuz kötü bir kedi olduğundan değil. Sebeplerini sizler için derledik;

-Kediniz size kur yapmak istiyor olabilir ya da tek çabası ilginizi çekmek içindir.

-Evcil dostunuz aniden sizi ısırıyorsa size birşeyler anlatmak istiyor olabilir! Belki de maması bitmiştir ya da kum kabını temizlemeniz için bir işarettir bu.

-Kediler sizinle oyun oynadığını göstermek için de ısırabilir. Doğuştan avcı evcil dostlarımız oyuna biraz kendini kaptırdığında sizde derin izler bırakabilir. Bu gibi durumlarda onu oyuncaklarına yönlendirmeniz iyi olacaktır. Dikkati başka yöne çekildiğinde sizi ısırmayı bırakacaktır.

-Stresli olduğunu anlatmak istediğinde sizi ısırabilir. Örneğin; bir veteriner kliniğinde aşı sırası beklerken o an streslenebilir ve sizden küçük bir ısırık alabilir.

-İstediği bir olaya engel olursanız, kediniz sizi ısırabilir. İstediği mamayı vermez ve onu bekletirseniz kedinizden gelecek ısırığa da şaşırmamalısınız.

-Sinir ve korku, endişe yaşaması da bir diğer ısırma sebeplerindendir.

Kediler karakteristik özellikleri gereği içgüdüsel davranırlar. Isırmak ve tırmalamakta kedilerde içgüdüseldir. Bu onların kötü olduklarını değil sizin bazen limiti aştığınızı hatırlatma yoludur. İçgüdüsel olarak gerçekleştirdiği bu eylem onları bazen kendilerini savunmaya bazen ise sadece oyun oynadıklarını belirtme yöntemidir.

05/05/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...