İlginç Kedi Davası

İlginç Kedi Davası

ABD'nin Bellevue kentinde yaşayan bir kadın, bir başkasının mülküne izinsiz girdiği gerekçesiyle 'hapsedilen' kedisi Miska için verdiği üç yıllık mücadelenin sonunda 125 bin dolar tazminat elde etti.

Miska'nın sahibi Anna Danieli, kedisinin mahalledeki mülklere izinsiz girmesi ve diğer kedilere sataşması nedeniyle yıllar içinde 30 bin dolardan fazla para cezası aldı. Yetkililer Miska'yı bir noktada Danieli'nin elinden aldı ve "kedi hapishanesinde" kalmaya zorladı.

KEDİ SAHİBİ DAVA AÇTI

Danieli bunun üzerine tazminat alma umuduyla King County, Belleuve şehir yönetimi ve diğer kurumlara dava açtı.Danieli'nin avukatı Jon Zimmerman, "Bu dava Belleuve'de evcil bir kedinin haksız ve inanılmaz biçimde yargılanmasıyla ilgili" dedi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; davayı "tarihi" diye niteleyen avukat Miska'nın King County'de en çok ihlalle suçlanan kedi olduğunu söyledi.

İDDİLARIN ÇOĞU KOMŞUSUNA AİT

İddiaya göre söz konusu şikayetlerin çoğu bölgedeki hayvan servisinin müdürü olan Danieli'nin komşusuna aitti. Danieli ve avukatı, komşunun görevini kötüye kullandığını öne sürüyor.

Öte yandan Danieli evcil hayvan kurallarının güncellenmemesi nedeniyle ihlallerin geçersiz olması gerektiğini savunuyor.Zimmerman,"dolaşma hakkının kısıtlandığı bir şehirde, evcil hayvan sahiplerinin kedilerin şehirde dolaşmasına izin verilmediğine dair bilgilendirilmesi gerektiğini" söyledi. Evcil hayvan şirketi Wag Labs'a göreyse kedilerin serbestçe dolaşmasına izin verilip verilmeyeceğini belirleyen herhangi bir federal yasa yok.

Yüklü tazminatın yanı sıra dava sonucunda Belleuve şehrinde hayvanlara yönelik suçların görülme biçimi de değiştirilecek.

17/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Kedilerde Utangaçlık

13.01.2023

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kediler Alemi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29.10.2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz ...

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...