Kedilerde oluşan bir mutasyon yeni bir kedi türü ortaya çıkardı: Salmiak

Kedilerde oluşan bir mutasyon yeni bir kedi türü ortaya çıkardı: Salmiak

Bilim insanları kedilerde gelişen bir mutasyonun yeni bir kürk türü ortaya çıkardığını keşfetti. Bu yeni kürk türüne sahip olan kediler siyah beyaz smokin kedisini andırsalar da oldukça ilginç bir farkları var: smokin kedilerde tüylerin siyah olan kısımları bu yeni türde siyah olarak başlayıp uca doğru beyazlaşıyor.

Bu ayın başlarında Animal Genetics dergisinde yayınlanan bir çalışmada yeni bir kedi türü ortaya çıktığı açıklandı. Bir mutasyonun sebep olduğu yeni bir kürk türüne sahip olan bu kedilere, “salmiak” adı verildi. Fincede tuzlu meyan kökü anlamına gelen “salmiak” kelimesi, bu kedilerin alışılmadık tüy rengini andırdığı için seçildi.

Bu kürke sahip kediler ilk kez 2007 yılında Finlandiya'da fark edilmişti. Bu kedilerde tüyler dipte siyah olarak başlıyor ve uca doğru beyazlıyordu. Yerel halk, bu kürk tipinin nispeten düşük görülme sıklığı nedeniyle kısır olduklarını düşünüyordu, ta ki bir salmiak kedisi kendisi gibi farklı tüy rengine sahip olan yavrular doğurana kadar.

Araştırmacılar, türü tanımlayabilmek için bu kürke sahip kedileri olan hayvanseverlerden destek istedi. Beş kediden kan alındı ve dört kedi üzerinde bir DNA testi yapıldı. Bu test sonucunda beyaz kürkle ilişkili herhangi bir genetik mutasyon ortaya çıkmadı.

Daha sonra araştırmacılar iki kedi için tam bir genom dizilimi gerçekleştirdiler ve bu adım, bir kedinin kürkünde beyazın ortaya çıkıp çıkmayacağını kodlayabilen KIT geninde bir silinme olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, “Özetle, diğer türlerden ve genotip ayrışma analizinden elde edilen karşılaştırmalı veriler, yeni keşfedilen KIT bölgesinin silinmesinin, kedilerde salmiak kürk renginin potansiyel bir nedeni olduğunu desteklemektedir,” açıklamasını yaptı.

Bu harika genetik araştırma, bu yeni kedinin Uluslararası Kedi Derneği gibi resmi yerler tarafından safkan kedi kayıtlarına alınacağı anlamına mı geliyor? Bunu zaman gösterecek ama kesinlikle kalplerimizde bir yer edindi.

Kaynak: Forbes

27/05/2024

Keditörün Önerisi

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Kediler Alemi

Evde 2 Kedi

06.05.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

VETANKA

08.04.2022

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde Vetanka’nın düzenlediği VET-KÖH (Kedi ...

Senin Adın Ne?

21.06.2023

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak ...

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...