Kedi Tuvaleti Nasıl Olmalıdır? Açık Mı? Kapalı Mı?

Kedi Tuvaleti Nasıl Olmalıdır? Açık Mı? Kapalı Mı?

Kediler için alınması gereken bir takım malzemeler ve ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler arasında en önemli olanlardan bir tanesi de kedi tuvaletleridir. İlk kez kedi ile yaşayacak biri için sıradan bir kutu gibi görünen bu kedi tuvaletleri, bazı özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı hale gelir. Kedicilerin hep sorduğu sorudur: “Açık kedi tuvaleti mi, kapalı kedi tuvaleti mi daha iyi?’’

Temel olarak kedi tuvaletlerinin boyut, şekil ve derinlik olarak iyi tasarlanmalıdır. Kedilerin tuvaletlerini yaparken, rahat olmaları önemlidir. Bu yüzden sıkışık bir kedi tuvaletini kullanmak kedileri yoracaktır. Bu yüzden kedi tuvaleti seçilirken büyüklüğü, kolay taşınabilir olması, içerisinin akmaması gereklidir. Bunun yanı sıra tuvalet kabı seçiminde en merak edilen konu kapalı mı, açık mı olmalıdır?

Kedi Tuvalet Kabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tuvalet kabını seçerken her şeyden önce kullanımı ve temizliği pratik bir kap olmasına dikkat etmelisiniz. Bu amaçla, kolay taşınabilen, yıkanabilen plastik materyallerden yapılmış bir kum kabı uygun olacaktır. Unutmayınız ki kediniz ihtiyacını gidermek için her zaman kuytu bir köşeyi tercih edecektir. Petshop’lardan kapalı, filtreli, kapılı veya açık tuvalet kabı çeşitlerinden eviniz için uygun olan bir tuvalet kabı seçerken özellikle gizlilik ihtiyacını gözeterek kapalı bir kap seçmeniz kedinizin gizlenme duygusunu tatmin edeceği gibi kötü kokuların ve kum tanelerinin etrafa yayılmasını da önleyecektir.

Kediler alışkanlıklarına çok düşkündür. Kedi sahiplerinin pek çoğu deneyimlerine göre kapalı kedi tuvaletine ilk tepkinin korku olduğunu söyler. Birçok kedinin kapalı tuvaletin kapısından ürktüğü veya içine girmekten korktuğu sık karşılaşılan bir sorundur. Küçük yaştan itibaren açık kedi tuvaleti kullandıktan sonra kapalı tuvalete alıştırmak biraz uğraştırıcıdır ama imkansız da değildir.

21/05/2022

Keditörün Önerisi

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Kediler Alemi

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

10.11.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...