Kedilerde Duyu

Kedilerde Duyu

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu organlarından almaktadırlar. Gelin kedilerin duyu organlarına bir göz atalım.

Görme Duyusu

Kedilerin görme açıları 200 derecedir. İnsanlarda ise 180 dir. Yani kediler baktıklarında insanlardan çok daha geniş açıda dünyayı görürler. Meraklı minik dostlarımız hareket eden şeyi anında görürler. Yaprak kımıldasa anında görür ve müdahale eder. İşte bu yüzden kediler harika bir avcıdır. Avcılık yeteceğinin çoğunu görme duyusuna borçludur diyebiliriz.

Dokunma Duyusu

Kediler insanlardan ve diğer pek çok türden farklı olarak aşırı hassas kıl kökü alıcılarına sahiptirler. Kediniz okşanmaya bile agresif tepkiler veriyorsa sebebi tam olarak bu alıcıların hassasiyetinden kaynaklanıyor! Kedilerde 24 adet bıyık bulunmaktadır. Kedilerin bıyıklarında duyu tüyleri bulunur. Duyu tüyleri sadece bıyıklarında değil aynı hassasiyetteki tüyler göz çevresi ve ön patilerinde bulunur.Bu tüylerden beyne gönderilen bilgiler işlenerek kedilerin gözleri kapalı olsa da çevrelerini görebiliyormuş gibi hareket edebilmelerini sağlar ve onlar çevreleri hakkında herşeyi bu şekilde algılarlar.

İşitme Duyusu

Kediler tüm ses frekanslarını net bir şekilde duyabilirler. Kediler kulaklarını geriye kadar döndürdüğünde, ensesinde de adeta iki kulakları varmış gibi bir görüntü olur. Kulak yapıları o kadar hassastır ki insanları duyamadığı en küçük sesleri anında duyarlar.

Koku Alma Duyusu

Kedilerde koku alma duyusu insanların tam 10 katı kadardır. Bu büyük farkın sebebi ‘sapan kemiğidir.’ Yoğun koku aldıklarında üst damağında bulunan sapan kemiği sayesinde daha fazla koku alabilmek için ağzını hafifçe açar.Kediler feromonları koklayarak kokuyu önce sapan kemiklerine gönderirler. Böylece çevrelerindeki başka canlı ve cansız varlıklar hakkındaki tüm bilgileri edinirler.

Kedilerin vahşi yaşamda, dışarıdaki zor şartlarda hayatta kalmalarını güçlü duyu organlarına borçludur.

03/03/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

20.01.2023

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Kediler Alemi

Birman Kedisi

12.05.2023

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...