Kedilerde İştahsızlık - Emre Can Güney

Kedilerde İştahsızlık - Emre Can Güney

Kedilerde birçok hastalığın ve sağlık probleminin en önemli belirtilerinden birisi iştahsızlıktır. Tabi ki iştahsızlığın farklı kaynakları da olabilir. Kedilerde 8 saat boyunca bir şey yememeyi iştahsızlık olarak nitelendirebiliriz. Fakat bu süre 24 saate çıktığında ciddi bir sebebin buna neden olabileceğini düşünmek ve müdahale etmek gerekir. Bazı kediler yiyecekler konusunda titiz olsa da, kediniz aniden herhangi bir şey yemeyi reddederse bu durum çok rahatsız edici olabilir. Anoreksiya adı verilen tüm yiyecekleri reddetmek ciddi bir sorundur çünkü kedinizin sağlığını hızlı bir şekilde etkileyebilir. Ayrıca genellikle araştırılması ve tedavi edilmesi gereken altta yatan bazı sağlık, diş veya zihinsel problemlerin bir belirtisidir.

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri

Besin Değişikliği: Kediler yedikleri besinleri özenle seçen hayvanlardır. Normal beslenme programının dışına çıkılması veya mama değişikliği kedilerde iştahsızlığa neden olabilir. Bu iştahsızlığın en basit nedenlerinden birisidir. Fakat ani mama değişiklikleri başka problemleri de ortaya çıkabileceğinden özellikle mama değişimlerini kademeli olarak yapmakta fayda vardır.

Stres Faktörleri: Kedilerde strese neden olabilecek tüm etkenler iştahsızlığa neden olabilir. Yer değişikliği, sahip değişikliği, yanına başka bir hayvanın gelmesi, yolculuk, aşırı soğuk veya sıcak ve gürültü gibi faktörler strese bağlı iştahsızlık nedenleri arasındadır.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi: Dişi kedilerde kızgınlık dönemlerinde hormonal nedenlere bağlı olarak iştahsızlık ortaya çıkabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri: Ağız ve diş sağlığı ilgili problemler iştahsızlık nedenidir. Ağız yaraları, diş çürükleri, diş eti iltihaplanması gibi durumlarda ağıza alınan besinler ve ağız hareketleri ciddi ağrıya sebebiyet verir. Bu nedenle kedi bir şey yemek istemez. İştahsızlık durumunda bunuda göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Çene Kasları ve Kemikleri ile İlgili Sorunlar:
Çiğneme kaslarındaki zayıflamalar ve çene kemiklerindeki problemler çiğneme güçlüğüne ve çiğneme sırasında ağrıya neden olur. Bunun neticesinde iştahsızlık şekillenebilir.

Burun Hastalıkları: Kediler yedikleri besinleri öncelikle koklar. Bu onlar için oldukça önemlidir. Burun hastalıkları ve burun ile ilgili sorunlarda eğer kedi besinleri koklayamaz ise iştahsızlık şekillenebilir.

Parazitler: İç parazitler kedilerde özellikle yavru kedilerde iştahsızlık nedenleri arasındadır. İştahsızlık ile beraber kilo kaybı da görülebilir. Bu kilo kaybına rağmen karında şişlik dikkat çeker. Özellikle yavru kedilerde önemli nedenler arasında yer alır. Sindirim Sistemi Hastalıkları: Ağızdan anüse kadar sindirim sistemi organlarının her birinin hastalığı iştahsızlık sebebidir ve iştahsızlığın en önemli sebeplerinden birisidir. Ağız, dil, yutak, yemek borusu, mide, bağırsaklar ve karaciğer hastalıkları iştahsızlığa neden olur. Genelde bu tarz iştahsızlıkta, iştahsızlık ile beraber kusma, ishal, halsizlik, ateş gibi başka belirtilerde gözlenir.

Solunum Yolu Hastalıkları: Plevral efüzyon, pnemoni, diyafram fıtığı gibi solunum sistemi organı ile ilgili hastalıklar nedenler arasındadır.

Diğer Organlara Ait Hastalıklar:
Böbrek, pankreas ve diğer organ ve dokulara ait hastalıklarda da çeşitli bağlantılar neticesinde iştahsızlık gözlenebilir.

İştahsızlık Sorunu Teşhisi

Kedinizin iştahındaki değişikliklere dikkat edin. Sağlıklı kediler her gün benzer miktarda yiyecek yemeye meyillidir, bu nedenle kediniz daha az yemeye başlarsa, bunu dikkate almamalısınız. Kedinizin yemek miktarında dramatik bir düşüş varsa, bu bir sağlık veya davranış sorununa işaret edebilir. Bu, iştahtaki değişiklikleri görmezden gelmemenizin önemli olduğu anlamına gelir. Bunu göz önünde bulundurarak, kedinizin iştahının ne zaman değiştiğini tanımlayabilmeniz için kedinizin günlük olarak ne kadar yediğini takip etmek önemlidir.

20/03/2021

Keditörün Önerisi

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

05.06.2023

Kediniz ile oyunlar oynamak, yanınıza geldiğinde beklediği sevgiyi ve ilgiyi ona vermek onları ...

Kediler Alemi

Engelli Bir Kediyle Yaşam

10.05.2024

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

2 Kedi, 1 Evde

21.11.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...