Yeni Kedinizin Sizi Hemen Sevmesini ve Güvenmesini İster Misiniz? Onları Nasıl Gülümseteceğinizi Öğrenin

Yeni Kedinizin Sizi Hemen Sevmesini ve Güvenmesini İster Misiniz?  Onları Nasıl Gülümseteceğinizi Öğrenin

Bir kedinin güvenini kazanmak zaman alabilir. Çoğunlukla eve yeni gelen kediler ürkek ve güvensiz davranışlar gösterme eğiliminde olurlar. Siz yakınlaşmak istedikçe onlar kaçar, saklanırlar. Bununla birlikte, Birleşik Krallık'taki bilim insanları aranızdaki bağın daha hızlı gelişebileceği bir yol keşfettiler "Gözlerinizi Kısmak"

Yavaşça göz kırpma fikri, kedi sahipleri ve sevenler için yeni bir şey olmasa da, ilk kez yavaşça göz kırpmanın faydaları davranışsal olarak incelendi. Bir araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmada, 21 kedi kendi bölgelerinde evlerinde denendi. Üç metreden daha uzak olmayan bir yerde, sahipleri ya evcil hayvanlarının önünde yavaşça göz kırpacak ya da onları tamamen görmezden gelecekti.

Çalışma, kedilerin, kendilerine ilk yapıldığında sahiplerine gözlerini kısma eyleminin olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Sahipleri tarafından görmezden gelinen kedilerin, sahipleriyle etkileşime girme olasılığı önemli ölçüde daha düşüktü. Bilim ekibi daha sonra aynı deneyi farklı bir kedi grubu üzerinde denedi. Bu sefer aynı deneyi tek bir değişken ile test ettiler: kedinin sahibi yerine bir yabancıyı kullanarak.

Gözlerini kırpıştıran kedilerin yabancıya yaklaşma olasılığı, hiç kabul edilmeyenlere göre önemli ölçüde daha yüksekti. Yaklaşan etki, kedilerin insanların etrafında olmaktan hoşlanıp hoşlanmadığını belirlemede anahtar gibi görünüyor.

Kedilerin uzun bakışları tehdit edici bulabileceği uzun zamandır söyleniyor, bu da yavaş göz kırpmanın neden işe yaradığını anlamlandırıyor. Gözlerin kısılması ve hareketin tekrarı, kediye önündeki insanın bir tehdit olmadığı işaretini veriyor.

27/12/2020

Keditörün Önerisi

GECE KUŞU KEDİCİKLER

11.08.2023

"Kedim geceleri çok miyavlıyor" diyorsanız kesinlikle yalnız olmadığınızı söyleyebiliriz. ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Kusar?

28.04.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

2 Kedi, 1 Evde

21.11.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...