Kedilere Layık Unvanlar

Kedilere Layık Unvanlar

Kediler cins ve karakter özellikleri bakımından birbirlerinden farklı canlılardır. Her birinin bir başka özelliği vardır. En uykucu, en oyuncu, en zeki, en sakin ve daha saymakla bitmeyen ‘en kedi türleri’ hangileri?

En sakin ve uykucu ‘Chinchilla’

Sakinliğiyle bilinen chinchilla cinsi kediler, tam bir uykucudur. Çok sakin, sessiz bir yapıları vardır. Nazik tavırlarıyla dikkat çekerler. Uygusallığı ön planda olan kedinizin en hassas noktası uykudur. En uykucu unvanını elinden bırakmayan bu cins, sakinliğiyle de birinci sıradadır.

En oyuncu ‘Abyssinian’

Abyssinian kedisinin bir diğer adı Habeş’tir. Habeş kedileri avcı, zeki ve enerjiktir. Enerjileri öyle çoktur ki, her an oyun oynamaya hazırdır. Vahşi görünümlü desenleriyle dikkat çeken Habeş kedileri oyunculuklarıyla bilinmektedir. Habeş kedileri için en oyuncu kedi demek çok doğru olacaktır. Adeta oyun oynamaya bayılır, insanları şaşkına çevirir.

En zeki ve konuşkan ‘Siyam’

Kucak kedisi olarak bilinen Siyam kedileri, iletişim yetenekleri güçlü olduğundan en zeki olarak bilinir. Aynı evi paylaştığı insanlarla iletişimi çok kuvvetlidir. Neredeyse evdeki insanlarla konuşur diyebiliriz. Ev halkı ile adeta dost olur. Tırnaklarını kullanmamaya özen gösterir ve ısırmaz. Bunlar siyam kedisinin asil olarak tanınmasını sağlayan özellikleridir.

Tuvalet eğitimi, yemek masasına çıkmaması gibi eğitimleri kolayca öğrenen bu kedi cinsi, komut almaya pek meraklı değildir. Fakat ismine tepki verir, oyun amaçlı olarak sevdiği komutları kendi istediği için yapar. Bu da onun en zeki unvanı almasına sebep olur.

En sıcakkanlı ‘Munchkin’

Munchkin kedileri o kadar masum bakışlıdır ki, bu da onun en sıcakkanlı olmasını sağlar. Bakışları, insanlara yaklaşımı ile samimiyetlerini belli ederler. Sosyal hayvanlardır. Diğer kediler ve evcil dostlarıyla iyi anlaşırlar. Kedicisine çok düşkündür ancak diğer insanlara da karşı çok sıcakkanlıdır. İnsanları genelde yadırgamaz ve rahatlıkla kendini sevdirmek ister. Bu özelliği onun, en sıcak unvanı almasını sağlıyor.

En sağlıklı ‘Tekir’

Saf bir cins olmayan tekir kedilerini, hemen her sokakta görmemiz mümkün. Ülkemizde sokakta yaşayan kediler olarak bilinen ve bol bulunan Tekir kediler, zorlu koşullara dayanıklılıkları, zekaları ve hayatta kalma çabalarıyla bilinirler. Genellikle sağlık durumları iyidir. Hastalıklara dayanıklı canlılardır. Bu da onların, en sağlıklı unvanı almasını sağlıyor.

02/10/2021

Keditörün Önerisi

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

13.10.2022

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Masaj Yapar?

19.05.2023

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

İmza: Pati!

13.06.2023

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...