Başkentin Beş Beyazı Farkındalık Etkinliği - Seda Tuncel

Başkentin Beş Beyazı Farkındalık Etkinliği - Seda Tuncel

Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıldönümünde, Ankara Büyükşehir Belediyesi başkentin endemik canlılarına dikkat çekmek için bir etkinlik düzenledi. Farkındalık yaratmaya yönelik Başkentin Beş Beyazı’nın tanıtıldığı ve sergilendiği etkinliğe halk yoğun ilgi gösterdi.

Başkentin Beş Beyazı; farklı göz rengine sahip, güzelliğiyle ender bulunan Ankara kedisi, başkentin tiftiğiyle ünlü Ankara Tiftik keçisi, Beyaz Ankara güvercini ve ‘ipek gibi beyaz’ olarak nitelendirilen Ankara balı ve arısı..

Başkent Ankara’nın kültüründe önemli yer edinmiş bu canlıların korunması ve bu konuda farkındalık yaratılması için yapılan etkinlikte konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan; ‘’Başkentin Beş Beyazı olarak nitelendirdiğimiz şehrimizin kadim değerlerinden olan bu canlılar kaybolmaya yüz tutmuş durumda. Biz onlara tekrar hayat vereceğiz. Tekrar halkın, tüm Ankaralıların gönlüne sokacağız, çoğaltacağız, koruyacağız ve Ankara’nın beş beyazını tüm halkımızla kavuşturacağız’’ dedi.

Röportaj: Seda Tuncel
Fotoğraf: Işın Selin

13/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

BİR MUCİZEDİR PATİLER

02.09.2023

Kedilerin fizyolojik özellikleri insanlarda ilgi uyandırır. Esnek ve atletik vücut yapıları ...