Kısırlaştırma Sonrası İdrar Yolu Sağlığına ve Kiloya Dikkat!

Kısırlaştırma Sonrası İdrar Yolu Sağlığına ve Kiloya Dikkat!

Kısırlaştırma Sonrası İdrar Yolu Sağlığına ve Kiloya Dikkat!

Kısırlaştırma sonrası kedilerin iştahları artsa da, hareket düzeylerinde azalma ve buna bağlı olarak su tüketimlerinde azalma meydana geldiği bilinmektedir.

Kısırlaştırma öncesi döneme oranla, idrar sıklığında azalma meydana gelmesi idrarın mesanede daha uzun süre kalması sonucunu doğurur. İdrar mesanede daha uzun kaldıkça da idrar yolu taşlarının oluşması mümkün hale gelir.

      Kısırlaştırılmış kedilerde idrar yolu taşlarının oluşumunun engellenmesi adına magnezyum içerikli mama tercihi yapılması oldukça önemlidir.

Operasyon Sonrası Enfeksiyon Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

             Kısırlaştırma operasyonu ve işlemleri sonrasında hem idrar yolu enfeksiyonu hem de diğer sağlık hususları için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

Bunların başında beslenme ve bakım gelir. Kedilerde de her canlıda olduğu gibi sağlıklı süreçlerin anahtarı doğru beslenme ve bakımdır.

Bakım adımları uygulanırken hijyene çok dikkat edilmelidir. Düzenli temizlik ve bakım, hekiminizin önerdiği şekilde ve ürünler ile pansuman yapılması, kum kabının daha sık temizlenmesi, su ve mama kabının çok daha sık aralıklarla temiz olarak kediye sunulması tüm negatif konuların önüne geçecektir.

Operasyon Sonrası Kilo Kontrolü Nasıl Yapılmalı Dr. Saadet Çıtak Oflaz’a Sorduk

Veteriner Hekim Saadet Çıtak Oflaz’a kedilerde kısırlaştırma sonrası nasıl besleme yapılır sorusunu yönelttik. İşte dikkat edilmesi gerekenler.

Veteriner Hekim Saadet Çıtak Oflaz: “ Kısırlaştırma işlemi sonrasında kedilerde aktif hareket azalıyor.” Dedi ve ekledi. “Kedilerde aktif hareket azaldığı için kilo almamasına dikkat edilmeli. Bunun için daha az yağlı, daha az kalorili, içeriği dengeli mamalar seçilmeli.”. Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz, özellikle günlük yaşantısında çok hareketli olan bir kedi için mama tercihinin daha da önem taşıdığını vurguladı.

Aktif hareket halinde enerji tüketimi fazla olduğu için hareket durunca biyolojik olarak daha çok yağ depolanacağını belirten Vet.Hek. Çıtak Oflaz, bu durumun sadece kilo alımını değil, fazla kiloya bağlı olarak yaşanabilecek sağlık problemlerine de zemin hazırlayacağına dikkat çekti.

Dr. Saadet Çıtak Oflaz: “Operasyon sonrasında ve kontroller sürecinde kedi sahipleri tüm bu konuları hekimlerine danışabilir, kedilerine en uygun mama için görüş alabilirler. Kediyi önceden tanıyan ve hasta geçmişine hakim bir hekim kedinin özel sağlık durumunu da göz önüne alarak uygun mama ve yapılması gerekenleri sunacaktır.” dedi. Kısacası kediciler kedilerin sağlığı için hijyen ve kilo kontrolü konusu kediciklerimiz için oldukça önemli. Siz de veteriner hekiminize kediniz için en uygun mama içeriğini danışarak sağlıklı bir süreç atlatmak için yardım alabilirsiniz.

26/07/2023

Keditörün Önerisi

Kedilerde Hamilelik Süresi

18.04.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Kediler Alemi

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kediler Neden Saklanır?

20.10.2022

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Kediler Ağlar Mı?

08.06.2022

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...