Kedi Doğrultma Refleksi Nedir?

Kedi Doğrultma Refleksi Nedir?

Kedilerin yüksek bir yerden düşerken vücutlarını ustaca döndürerek, yere ayaklarının üzerinde inme konusunda gösterdikleri olağanüstü bir kabiliyetleri var. Bu kabiliyetleri küçük ve yetişkin kedi fark etmeden, düşüşlerini adeta inişe çevirir ve ekstra bir efor sarf etmeden yavaşça kendilerini bırakırlar. Kedilerin dört ayak üzerine düşme hareketine Kedi Doğrultma Refleksi adı verilir.

Kediler dört ayaklarının üstüne inmeyi nasıl başarıyor?

Kedilerin sahip oldukları güçlü refleksler, düşme başlar başlamaz adeta eş zamanlı olarak yerin yönünü tespit edebilmelerini ve havadayken vücutlarını yere ilk önce ayakları değecek şekilde çevirebilmelerini sağlar. Önce gözler ve iç kulaktan gelen sinyallerle kafa döndürülür; sonrasında ise omurga kıvrılarak düzgün düşüş pozisyonuna getirilir. Düşüşten hemen önce bacaklar düzgün pozisyona getirilir ve sırt dışarı çıkarılarak düşüş kuvvetleri azaltılır.

Kedilerin köprücük kemiği yoktur. İnsanlarda ki 24 omurgaya karşılık, kedilerin 30 omurgası vardır. Bu durum esneklerinin artmasına ve omurgalarını havada hızlı bir şekilde döndürebilmelerini sağlamaktadır.

Kedilerde bu dört ayak üzerine düşme olayı sadece bir refleks değil aslında öğrenilmiş ve içgüdüsel bir davranıştır. Kediler içgüdüsel olarak avlamayı seven canlılardır. Ağaçlara tırmanma orada uyuma veya avlanma gibi faaliyetleri vardır. Bu da onların düşüş sırasında bu refleksi geliştirmelerini ve bu şekilde hayatta kalmalarını sağlamıştır.

Dikkat edilmeli!

Kediler güçlü iskelet sistemleri, dört ayaküstüne düşüşleriyle bizleri kendilerine hayran bıraksalar da, evimizde ki minik dostlarımızın sağlığı için onları apartman dairelerindeki camlardan ve balkonlardan korumalıyız. Her zaman aynı şekilde dört ayak üzerine düşeceklerine güvenmemeli, onların ciddi düşüşlerde yaralanma, hatta hayatlarını kaybetme gibi sonuçlar doğuracağını unutmamalıyız. Konu minik dostumuz olunca hiçbir şeyi ertelememeli onların sağlığı ve güvenliği için tüm önlemleri almalıyız.

19/06/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerin Vücut Kokusu

18.11.2022

Tüm kediciler biliyor ki kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

13.10.2022

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kediler Alemi

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...