Kedilerde Nefes Problemi

Kedilerde Nefes Problemi

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden oluyor olabilir. Bu yazıda, kedilerde görülen nefes problemlerine daha yakından göz atacağız.

Kediler nasıl nefes alır?

Nefes problemlerinin nedenlerinden ve çözümlerinden bahsetmeden önce, kedilerin nasıl nefes aldığını bilmeniz gerekir. Bu şekilde garip veya farklı bir durum gözlemlediğinizde bunu daha kolay fark edebileceksiniz ve hızlı bir şekilde harekete geçebileceksiniz.

Çoğu memelinin aksine, kediler sadece burunlarından nefes alır. Kedilerin solunum sistemi, ‘alt’ ve ‘üst’ olarak iki ayrı kısımdan oluşur. Yani kedilerin ağzı, solunum sisteminin bir parçası bile değildir.

Aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

Ağzı açık bir şekilde nefes alma
Çok hızlı veya düzensiz nefes alma
Öksürük ve sürekli hapşırma
Diğer belirtiler ise keyifsiz hissetme, ateş ve burun akıntısı olarak sıralanabilir.

Eğer bu belirtilerden herhangi birinin sık bir şekilde yaşandığını fark ederseniz hızlı bir şekilde harekete geçmeniz gerekiyor. Yapabileceğiniz en iyi şey, acilen veteriner hekime gitmektir.
Nedenleri

Kedilerin nefes almasını etkileyen birçok faktör vardır. Ancak nefes problemlerinin başlıca nedeni, ‘solunum yolu enfeksiyonu kompleksi’ olarak adlandırılan bir sağlık durumudur. Bu kompleksin içinde, kedilerin solunum yollarına saldıran bir dizi hastalık bulunur. Genelde iki virüsten biri bu duruma neden olur: herpesvirus veya calicivirus.

Bu iki virüs, göz, burun, ağız ve boğaz gibi üst solunum yolu organlarına saldırır. Nefes problemlerinin yanında, bu saydığımız bölgelerde tahrişe de neden olur. Tahriş yüzünden evcil hayvanınız rahatlamak için daha çok salya, sümük ve gözyaşı üretir. Vücut sıvıları yoluyla virüs kolay bir şekilde diğer hayvanlara da yayılır.

Bu tür bir salgın en çok yavru kedileri etkiler; çünkü kalabalık gruplar içinde yaşayan yavru kediler bu virüs karşısında daha savunmasızdır. Eğer tedavi edilmezse, kedilerde solunum yolları enfeksiyonu kompleksi dediğimiz durum ölümcül bir hale gelebilir.

Kedilerde nefes problemlerine neden olan bir diğer hastalık da kedi astımıdır. Bronşların iltihaplanmasından kaynaklanan bu hastalık, zararlı ve rahatsız edici bir madde üretir. Kedi astımı nefes problemlerine (sesli ve düzensiz nefes almak gibi) ve yoğun öksürüğe neden olur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kedilerde nefes problemlerine birçok faktör neden olabilir. Bazı faktörleri aşağıda kısaca sıraladık:

Alerjiler, kedilerde nefes problemlerine neden olabilir.
Akciğer kurdu gibi bazı belirli parazit türleri kedilerin solunum sistemini etkileyebilir.
Eğer kediniz yanlışlıkla yabancı bir nesneyi yuttuysa, bu da nefes almada problem yaşamasına neden olabilir.
Yukarıda saydığımız durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey doğrudan güvendiğiniz bir veterinere gitmektir. Bu yazıda bahsettiğimiz belirtiler, çok kısa sürede ciddileşebilir. Bu yüzden ne kadar hızlı hareket ederseniz, kedinizin iyileşebilmesi için o kadar çok şansı olur.

20/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Kediniz Kaç Yaşında?

17.12.2022

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...