Kediler İçin Aşılamanın Önemi

Kediler İçin Aşılamanın Önemi

Evcil dostlarımızın sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmeleri için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Bu büyük sevgimizi onların ömürlerini uzatmak, onları mutlu etmek için kullanmalı ve onların bakımlarını aksatmamalıyız. Peki aynı evi paylaştığımız dostlarımız için aşılama neden önemlidir?

Kediniz veteriner ziyaretlerinden hoşlanmıyor olabilir. Bu ziyaretler onu strese sokuyor, ancak sağlık kontrollerini rutin şekilde yerine getirdiğinizde onun yaşam standardını yükselteceğinizi ve hastalıklara karşı tedbirli olacağınızı unutmayın. Aşılama, henüz net bir tedavisi bulunmayan viral hastalıklara karşı kedi ve köpeklerin bağışıklığını güçlendirerek bu virüsler ile karşılaştıklarında hastalığa direnç göstermelerini sağlayan enjeksiyon tipi uygulamalardır.

Dostlarınızın uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşamasını istiyorsanız veteriner kontrolünde aşılarını yaptırmanız gerekmektedir.

Bu virüslerin birçoğu bulaşıcı ve dirençli tiptedir. Kedi ve köpeklerin herhangi bir yolla vücutlarına girebilmeleri halinde doslarımızın aşı uygulamarı tam değilse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme dahi sebep olabilirler. Aşılama basit bir mantık üzerine çalışır. Aşılama gerektiren virüslerin birçoğu ölümcüldür. Neredeyse hiçbirinin bilinen bir tedavisi bulunmaz. Bu nedenle kedi ve köpekleriniz aşılama gerektiren virüslerle karşılaştıklarında sadece semptom giderici ve bağışıklık güçlendirici bir hayatta tutma tedavisi uygulanabilir.

Kesin bir tedavisi olmayan tüm tehlikeli hastalıklar için tıpkı bizler gibi kedi ve köpeklerimizin de aşılanarak risk azaltılmalıdır. Aşılama dostlarınız için en az beslenme kadar önemli bir unsurdur.

11/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

KEDİM SU KUSUYOR!

14.07.2023

KEDİM SU KUSUYOR! Kedilerin nadiren su kusması alışılmadık bir durum değildir, ancak ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...