Kediler Ve Yaban Yaşamı - Alp Akoğlu

Kediler Ve Yaban Yaşamı - Alp Akoğlu

Evde ne kadar uysal olsalar da kediler aslında amansız avcılardır. Binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşamalarına karşın bu yeteneklerinden bir şey kaybetmedikleri söylenebilir. Nitekim evcil kediler yaban yaşamını tehdit eden başlıca nedenlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle birçok ülkede özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kedi sahipleri kedilerini doğada serbest bırakmamaları konusunda uyarılıyor.

ABD’deki Georgia Üniversitesi’nin National Geographic’in desteğiyle yürüttüğü bir çalışmada günde ortalama 5-6 saat dışarı bırakılan 60 evcil kedi özel kameralarla izlenmiş. Georgia’nın Athens kenti yakınlarına yürütülen çalışmada bu kedilerin yaklaşık %30’unun avını yakalayıp öldürme konusunda başarılı olduğu görülmüş. Bu kedilerin haftada ortalama 2,1 avı yakalayıp öldürdüğü görülmüş. Ayrıca avlanan kedilerin yalnızca %23’ünün avlarını evlerine götürdüğü belirlenmiş. Kedilerin en sık avladığı hayvanlarsa kertenkeleler, küçük kemirgenler, kuşlar, kurbağalar ve küçük yılanlar.

Daha önceki araştırmalar çoğunlukla eve getirilen avlara dayandığından bu araştırma durumun sanılandan çok daha vahim olduğunu gösteriyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi kediler avlarının yalnızca dörtte birini eve getiriyor. Araştırmaya göre yakalanan avların yarısı avın yakalandığı yerde bırakılıyor, dörtte biriyse kedi tarafından yeniyor.

Nebraska Üniversitesi tarafından 2010 yılında yapılan bir araştırmaysa kedilerin dünya çapında 33 kuş türünün soyunun tükenmesinden sorumlu olduğunu öne sürüyor. Yine sadece ABD’deki kedilerin 500 milyonu kuş olmak üzere yılda toplam 4 milyar hayvanın ölümünde sorumlu olduğu hesaplanıyor.

Özellikle ABD ve İngiltere’de evcil kedilerin serbest bırakılmaması için çeşitli kampanyalar yürütülüyor. Dünyadaki toplam 220 milyon evcil kedinin 80 milyonu ABD’de, 10 milyon kadarı da İngiltere’de yaşıyor.

Araştırma kedilerin dışarıda ne “yaramazlıklar” yaptıklarını da gözleri önüne serdi. Dışarıda dolaşan evcil kedilerin %45’inin karayollarından geçtiğini, %20 kadarınınsa tesisat ya da yağmur suyu kanallarına girdiğini gösterdi. Ayrıca serbest bırakılan kedilerin dörtte biri başka kedilerle karşılaşıyor. Tüm bunlar serbest dolaşan kedilerin önemli risk altında olduğunu gösteriyor.

08/06/2021

Keditörün Önerisi

Kedi Hafızası

05.05.2023

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kediler Alemi

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...

Kedilerde Kan Grubu

25.04.2023

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi A, B, AB, ...

Kediniz Sizi Seviyor mu?

14.09.2023

Kedilerin sevgilerini gösterme biçimleri de insanlarda olduğu gibi değişiklik ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Sarman Kediler

23.05.2022

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...