Siyam Kediciler İçin Siyam Dosyası

Siyam Kediciler İçin Siyam Dosyası

Siyam kedileri oldukça seçkin bir kedi ırkıdır. Güzellikleri, asaletleri, oyuncu halleri ve cana yakın davranışları ile Dünya genelinde en popüler kedi cinsleri arasında yer alır.

Siyam kedileri, sahip oldukları bu özellikler ile her zaman kediciler arasında merak uyandırmıştır.

Konuşkan halleri ile gün boyu insanlarının çevresinde dolaşma potansiyeline sahip oldukları bilinen Siyamlar tüy renklerinden sadakatlerine, yaratıcı zekalarından sosyalleşmeye yeteneklerine kadar haklarında en çok konuşulan kedi cinslerinden biri olmayı sürdürüyor.Bu yazımızda Siyam kedisi hakkında bilmek istediğiniz her şey sizi bekliyor. Keyifli okumalar.

Siyam Kedilerinin Özellikleri

Siyam kedileri, evcilleştirilen ilk kedi ırklarından biri olma özelliği taşır ve tarihleri oldukça eskiye dayanır. Tayland kökenli bu güzel ırkın geçmişi 14. yüzyıla kadar dayanır ancak Amerika'ya 19. yüzyılda ulaşmışlardır. Siyam kedilerinin iki farklı türü vardır; geleneksel ve modern olarak betimlenen türler arasında kafa şekil farklılıkları bulunur. Modern Siyamcıkların kafaları ve kulakları üçgen şekildedir ve oldukça narin ama aynı oranda kaslı bir vücutları vardır. Mavi renkli büyük gözleri onların en belirgin özelliklerinden biridir. Ortalama yaşam süreleri 8-15 yıl olarak varsayılsa da bazılarının 20 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir.

Bakımları oldukça kolaydır denebilir, siyam kedileri orta derecede tüy dökerler. Sonbahar ve ilkbahar ayları tüy dökülmelerinin arttığı dönemlerdir. Bu dönemler haricinde haftada bir ya da iki kere fırçalanmaları tüy sorunu ile baş etmek için yeterli olacaktır. Atletik bir yapıya ve yüksek bir enerji düzeyine sahip olsalar da kilo almaya meyilli olduklarının unutulmaması gerekir. Siyam kedilerinin ideal kilolarını korumaları için sağlıklı beslenmeleri belirleyici öneme sahiptir. Buraya kadar yazılanları siyamlar hakkında en çok bilinenlerdir.

Peki ya siyam kedilerinin en ilginç özellikleri nelerdir?

Sosyal Siyamlar

Siyam kedileri oldukça zeki olurlar ve karşılaştıkları kişileri ya da hayvanları başarılı bir şekilde sınıflandırabilirler. Aile bireylerini tanırlar; karşılaştıkları bir bebeğin ya da çocuğun ailelerinin bir parçası olup olmadığını anlayabilirler ve bunu fark ettiklerinde onların koruyuculuğunu üstlenebilirler. Ailenin tüm bireylerine ayıracak zamanları her zaman vardır, ama içlerinden bir kişiye ayrı bir şekilde bağlanırlar. Ailede farklı evciller varsa onlara da tüm sevecenlikleri ile yaklaşabilirler.

Siyamlar Beyaz Doğar

Genetik faktörlerin tüy renkleri üzerinde bir etkisi vardır, evet. Ancak Siyamların tüy renklerini belirleyen bir diğer unsur olduğu da bilinmektedir. Doğduklarında tamamen beyaz tüylere sahip olan siyam kedilerinin tüylerindeki kahverengi kısımlar dört haftadan sonra ortaya çıkar. Bu aşamada da yaşadıkları ortamdaki sıcaklık doğrultusunda kahverengi tüylerinde ton farklılıkları oluşur. Sıcak ortamda yaşayan siyam yavrularının kahverengi tüylerinin tonu daha açıkken soğuk iklimlerde yaşayanlarda daha koyu olur.

Karanlıkla Pek İyi Göremezler

Kedilerin gece görüşlerinin çok iyi olduğu yönünde genellikle doğru bir bilgi vardır. Söz konusu siyam kedileri olduğunda işler biraz değişir, bu genelleme doğruluğunu yitirir. Siyam kedileri karanlık olduğunda tüm detaylara hakim olamazlar. Bu durumun temel nedeni de onlarla özdeşleşen mavi göz rengine yol açan pigmenttir. Ek olarak gözlerinde tapetum lucidum adı verilen doku katmanı bulunmaz.

Gölgeniz Olabilen Siyam Kedicikleri

Çok sevgi dolu olurlar ve ailenin tüm bireylerine karşı sıcak tavırlar sergilerler. Ama bir kişiye bağlanırlar ve tam anlamıyla onun gölgesi olurlar. Gün içerisinde peşinde dolaşırlar, onları gözlemlerler, denetlerler ve hatta onlara yardımcı olmayı bile deneyebilirler. Bağlandıkları kişiyi hiçbir zaman görmezden gelmezler. Onların ilgilerini isterler, kucaklarında otururlar ve onlar evde olmadığı takdirde kendilerini yalnız ve depresif hissedebilirler.

Suyla Oynamayı Seven Kedi ‘Siyam’

Kediler akan suyun sesine bayılırlar, musluk açıldığında suyun akışını izlemek ve o huzur verici sesi duymak içgüdüsel olarak taze su içecekleri mesajı almalarına yol açar. Yine de suda ıslanmak onlar için oldukça rahatsız edicidir. Siyam kedileri hem suyun akışını dinlemeyi hem akan sudan içmeyi hem de suyla oynamayı çok severler. Oldukça meraklı ve oyuncu oldukları için su ile oynarken görülmeleri yüksek ihtimaldir.

,Siyamlar Muhabbet Kuşu Olabilir!

Kediler miyavlar, kediler dikkat çekmek için türlü sesler çıkarır ama siyamlar konuşmaya çalışır. Nitekim aile bireyleri ile yaptıkları uzunlu kısalı konuşmalar ile dertlerini net bir şekilde anlatabilirler. Acıktıklarında, susadıklarında, oyun oynamak istediklerinde, ilgi çekmek istediklerinde; kısacası her an o güzel sesleri ile insanlarının karşısında belirebilirler.

31/07/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

5 Tekir Kedi Türü

21.10.2022

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...