Sincaplar

Sincaplar

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ile aynı alanları paylaşarak yiyecek topladıkları ve etrafı temizledikleri görülür. Sincap, fındık türlerini çok seven canlılardan biridir.

Sincaplar, kemirgen canlılardır. Sincabın diğer adı ‘çekelez’ olarak bilinir. Sincaplar sarıdan siyaha kadar değişen renklerle görülen 20 – 25 cm boyundaki küçük memelilerdendir. Ağaçlarda yaşayan sincaplar, bir çok hayvan gibi ürkektirler. Kışın, kıl uçlarında siyah pigment miktarı artar. Bu nedenle kırmızı renkte olanlar, kışın daha koyu görünür.

Kuyruktaki tüyler uzundur ve kuyruklarını kıvırıp sırtlarına değdirebilirler. Gözleri iri ve parlaktır. Arka ayakları daha uzun ve daha güçlüdür. Boyları 18-25 cm, kuyrukları 14–20 santimetredir. Ağırlığı 15-51 gramdır. Çiftleşme dönemi haricinde her zaman yalnız takılırlar. Otobur canlılardan olan sincaplar 10 yıl kadar yaşarlar.

Birçok değişik sincap türü vardır. Bunlar; kızıl sincap, çizgili sincap, yer sincabı, marmot, Amerikan kızıl sincabı, gelengi, uçan sincap ve birçok gelengi sincap çeşidi bulunmaktadır. Uçan sincaplar kuş gibi uçamazlar. Ancak bir seferde 30 metrelik mesafe kat edebilirler. Bu durum uçan sincap olarak lanse edilen bu türlerin yanıltıcı olan uçma özelliklerini göstermiştir.

Sincaplar hakkında bunları biliyor muydunuz?

-Sincabın arka bacakları çok güçlüdür.
-Kuyrukları uzundur ve sık tüylü bir yapıdadır.
-Sincaplar ağaçları çok sever ve genellikle ağaçlarda dururlar.
-Yerde yaşayan sincaplar oyuklarda yaşar.
-Dişi sincaplar bir yıl içerisinde 1 ile 20 yavru arasında doğurabilir.
-Sincapların hamilelik süresi 20 ile 45 gün arasındadır.

26/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...