Kedileri Zehirleyen 10 İnsan İlacı

Kedileri Zehirleyen 10 İnsan İlacı

Her sene Amerika Hayvanları İstismardan Koruma Derneği, hayvan sahipleri tarafından yapılan bilgilendirmeler doğrultusunda “Zehirlenme Nedenleri Listesi” yayımlar. Amerika’da 2013 yılında yaklaşık 180.000 vaka ele alınmış ve karşılaşılan zehirlenmelerin çoğunluğu şu anda evinizde hayvanlarınızın ulaşabileceği nesneler olduğu belirtilmiş.

Konuya dair gelen vakaların yaklaşık %20’si içinde bir numaralı zehirlenme sebebi hayvanların insan ilaçları yemesiyle meydana gelmektedir. Bunlar kalp ilaçları, antidepresanlar ve ağrı kesiciler gibi ilaçları da içermektedir. Vakaların çoğunluğu tansiyonu ve kalp ritmini etkileyen kalp ilaçları nedeniyle olmaktadır.

ASPCA Hayvan Zehir Kontrol Merkezi tarafından belirlenen, evcil dostlarımızı zehirleyebilecek 10 insan ilacının etken maddesi şunlardır:

NSAID'ler:   İbuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), evcil hayvan zehirlenmelerinin en yaygın nedenleridir. Küçük dozlarda bile ciddi sorunlar gelişebilir. Kediler özellikle bunların etkilerine karşı hassastırlar ve böbrek hasarına yol açan mide ve bağırsak ülserleri geliştirebilirler.

Antidepresanlar : Antidepresanlar kusma ve uyuşukluğa neden olabilir. Bazı türler, ajitasyonla kendini gösteren bir durum olan serotonin sendromuna yol açabilir; yüksek vücut ısısı, kalp hızı ve kan basıncı, oryantasyon bozukluğu,  titreme ve nöbetler.

Asetaminofen (Tylenol) : Kediler özellikle asetaminofene duyarlıdır, bu da kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve oksijen taşıma yeteneklerini bozabilir.

Metilfenidat (DEHB için):   Bu ilaçlar evcil hayvanlarda uyarıcı görevi görür ve kalp atışlarında, kan basıncında ve vücut sıcaklığında tehlikeli yükselmelere ve ayrıca nöbetlere neden olabilir.

Fluorourasil : İnsanlarda, küçük cilt kanserlerini ve güneş keratitini topikal olarak tedavi etmek için bir anti-kanser ilacı olarak kullanılır. Evcil hayvanlarda, ilacı uygulamak için kullanılan pamuklu çubukları çiğnemiş olanlarda bile şiddetli kusma, nöbet ve kalp durmasına neden olabilir.

İzoniazid: Tüberküloza karşı ilk savunma hattı olarak kullanılır. Ölümle sonuçlanabilecek hızlı bir nöbet başlangıcına neden olabilir.

Psödoefedrin: Birçok soğuk algınlığı ve sinüs ürünlerinde popüler bir dekonjestandır. Bir evcil hayvan tarafından yutulduğunda uyarıcı görevi görür. Yüksek kalp atış hızlarına, kan basıncına ve vücut ısısına ve ayrıca nöbetlere neden olur.

Anti-diyabetikler: Birçok oral diyabet tedavisi, etkilenen evcil hayvanların kan şekeri seviyelerinde büyük bir düşüşe neden olabilir. Yutmanın klinik belirtileri arasında oryantasyon bozukluğu, koordinasyon eksikliği ve nöbetler bulunur.

D Vitamini türevleri: Kalsipotrien ve kalsitriol gibi D vitamini analoglarına küçük düzeyde maruz kalma bile evcil hayvanlarda kan kalsiyum seviyelerinde ani yükselmelere neden olabilir. Maruziyet belirtileri, yuttuktan sonraki 24 saatten fazla bir süre boyunca ortaya çıkmayabilir ve kusma, iştahsızlık ve böbrek yetmezliği nedeniyle artan idrara çıkma ve susuzluk içerir.

Baklofen: Baklofen, kedilerin merkezi sinir sistemlerini bozabilen bir kas gevşeticidir. Yutmanın bazı semptomları arasında ölüme yol açabilen önemli depresyon, oryantasyon bozukluğu, ses çıkarma, nöbetler ve koma sayılabilir.

02/12/2022

Keditörün Önerisi

"Önce Kedimi Kurtarın"

10.02.2023

Hatay’da çöken duvar ile tavan arasında sıkışan üniversite öğrencisi Kerem ...

Kediler Alemi

Kedicilerin Günlük Rutini

22.11.2022

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...

Kediler Koruyucu Mudur?

21.09.2023

Köpeklerin en bilinen özelliklerinden birisi ırkından bağımsız olarak sahiplerine karşı ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...