Kedilerin İlginç Hareketlerinin Sebepleri

Kedilerin İlginç Hareketlerinin Sebepleri

Kediler bazen anlam veremediğimiz davranışlar sergileyebilir. Çoğunluğu içgüdüsel olarak atalarından miras kalan bu davranışlar yüzünüzde bir gülümsemeye sebep olmuyor mu? Gelin kedilerin ilginç hareketlerini beraber inceleyelim..

Kediler bir av gördüğünde neden çenesini titretir?

Bu onların avlarına odaklanmasını sağlayan bir trans halidir. Bir kuş, sinek ya da böcek gördüklerinde onların çıkardığı sese benzer bir ses çıkartarak çenelerini titretirler. Bu bir nevi yakalamak için avlarının dikkatini dağıtmak ve onlara odaklanmak için yaptıkları içgüdüsel bir harekettir.

Kediler tuvaletini yaptıktan sonra neden koşmaya başlar?

Kedilerin bu davranışı belki de en komik olanı. Siz de merak ettiniz mi? Kediler neden kum kabından çıktıktan sonra koşuşturmaya başlar? Kediler bu davranışı tamamen hayatta kalma içgüdüsüyle yapıyor! Yani kediler av olmamak için kaçıyor. Vahşi doğada avcıların kokuyu takip edip kendisine ulaşabileceğini düşünen kediler, yaptığını gömüp hemen orayı terketmeye odaklanmış. Uzun zaman önce evcilleşmiş, evdeki dostumuz ise hala bu içgüdüyü taşıyor.

Kediler neden zeytin sever?

Bu bilgiyi çoğu kedicinin bilmiyor olması ilginç ama önce kedinize bir zeytin verin ve nasıl mutlu olduğunu izleyin!

Kedilerin zeytini sevmesinin nedeni, zeytinin yapısında bulunan ve bazı kedilerin bayıldığı kedi nanesi bitkisinde de olan bir kimyasal bileşiktir. Bu bileşik, kedilerin koku reseptörleriyle etkileşime girerek kedide eşsiz bir keyif yaratıyor ve bir nevi kendinden geçiriyor. Siz yine de zeytin verirken evcil dostunuza bir tehlike yaratmaması için zeytin çekirdeğine dikkat edin.

Kediler neden kutuların içine girer?

Kediler genellikle dar alanlara girmeyi ve orda uyumayı çok sever. Boş kutular yada ortada bıraktığınız bavul onlar için harika uyuma alanı olabilir. Bu davranışlarının sebebi güvenli alan arıyor olmaları. Etrafı kapalı alanlarda ‘av olma’ ihtimalleri daha düşüktür. Özellikle karın bölgesini korumak isteyen kediler, dar kutularda kendi güvenli alanlarını yaratır.

25/08/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Roller Farklı Oyun Aynı

23.05.2022

Bu cennet vatanda sağcı solcu, alevi sünni, Türk Kürt, ayrımcılığı on binlerce can aldı. ...

Kutsal Kedi: Birman

15.03.2022

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...