İlginç Hayvanlar “Tersiyerler”

İlginç Hayvanlar “Tersiyerler”

Primatlar arasında bitkisel beslenmeyen tek tür olan tersiyer, küçük bir memeli hayvandır. Türkçe adı “Cadı Makigiller” olarak bilinen tersiyerler, bir primat familyasıdır.

Tersiyer, Güneydoğu Asya adalarında yaşamaktadırlar. 60-160 gram ağırlığında, 9-16 cm uzunluğunda olan bu şirin hayvanların kuyrukları boylarının iki katıdır. Kuyruk boyları ise 13-28 cm arasıdır. Oldukça hafif ve küçük olan tersiyerlerin tüyleri ise kısa ve yumuşaktır. Vücut ölçülerine göre elleri büyük, bacakları ise uzundur.

Tersiyerler ağaçlara çok iyi tırmanır ve adeta bir koala gibi ağaca yapışık durabilirler. Ağaçta yaşarlar. Sanki ağaca tutkalla yapıştırılmış bir vaziyette dururlar, ağaçtan ayırmanız imkansız denecek kadar güçtür. Ayrıca tersiyerler esnek bir yapıya sahip canlılardır. Zaten bu özellikleri çok iyi sıçramalarından ve çok hızlı ağaçlara tırmanmalarından bellidir. Ağaçlara çok iyi tutunabilmelerinin sebebi ise çok büyük ve geniş avuçlarının olmasıdır. Tersiyerlerin çok büyük gözleri vardır. Hatta gözleri beyinlerinden de büyüktür. Tersiyerler bu ilginç yapılarından dolayı dünyanın en ilginç 20 hayvanı arasındadır.

Nasıl beslenirler?

Tersiyerler etoburdur. Primatlar familyasından bitkisel beslenmeyen tek türdür. Kelebek, termit, örümcek, yengeç, yarasa, kurbağa, kuş, yılan gibi hayvanlarla beslenirler. Uçan bir hayvanı uzun parmaklarıyla çok kolay yakalayıp yerler.

Üreme

Tersiyerlerin bazı türleri, hem erkek hem de dişilerden oluşan ömür boyu birlikte olan gruplarla birlikte yaşarken, çoğu türünde ise erkekler ve dişiler nadiren etkileşimde bulunur ve hatta birbirlerinden çok farklı coğrafyalarda yaşarlar. Bazı türleri, bir tarafın ses çıkarması ve diğerinin de benzer bir sesle karşılık verdiği çiftleşme ritüeliyle iletişim kurarlar. Tersiyerlerin hamilelik süresi 180-190 gündür. Bu doğumda sadece bir yavru dünyaya gelir. O yüzden sayıları çok fazla değildir. Yavrusunu emzirerek besler, 80 gün sonra emzirme süresini bitirir. Yavrular 1-2 yıl sonra erişkinliğe ulaşır.

22/09/2021

Keditörün Önerisi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Kediler Alemi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29.10.2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

13.10.2022

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kediniz Hangi Renk?

05.02.2023

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...

KEDİCİKLERİN GÖZLERİ

10.08.2023

Kedilerin gözleri ile insanların gözleri arasında birçok ortak özellik vardır. Aynı ...