Van Kedilerinin Davranışları Hakkında İlk Uluslararası Bilimsel Çalışma Yayınlandı

Van Kedilerinin Davranışları Hakkında İlk Uluslararası Bilimsel Çalışma Yayınlandı

Finlandiya’da bulunan Helsinki Üniversitesi araştırmacılarının belirli kedi cinslerinin davranışsal özelliklerin kalıtsallığını belirlemek için üç kedi cinsi üzerinde yaptıkları araştırma yayınlandı.

ABD devletinin müzeler kurumu Smithsonian’ın dergisinden de yayınlanan çalışmaya göre, Ragdoll kedilerinin yabancılara ve bilinmeyen nesnelere karşı utangaçlık ve insanlara karşı saldırganlık göstermeleri daha olası. Türk Van kedilerinin ise hem insanlara hem de diğer kedilere karşı agresif olduğu belirtildi.

Milla Salonen ve Hannes Lohi ile meslektaşlarının üç ayrı cinse odaklandığı belirtildi. Bunlar, Kuzey Amerika’ya özgü kedi cinsi “Maine Coon”, 1960’larda ABD’de üretilen kedi cinsi “Ragdoll” ve Van Gölü çevresine özgü “Van Kedisi”. Bilim insanlarının araştırma havuzu, 40 farklı cinsi oluşturan yaklaşık 6 bin kedi ile ilgili kedi davranışı anket yanıtlarını içeriyor.

Helsinki Üniversitesi’nde çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, ırklar ve kalıtsallık arasındaki bağlantıları belirlemeye yönelik 5.726 kedinin davranışını ayrıntılandıran verilerden yararlandı. Araştırma ekibi farklı ırkların aslında farklı şekillerde de davrandığını tespit etti; Bu davranışlardan – aktivite düzeyi, utangaçlık, saldırganlık ve insanlarla sosyalleşme gibi – yaklaşık yarısının kalıtsal olduğu sonucuna ulaştılar.

Maine Coon kedisinin, İskandinav bölgesine ait özellikler gösterirken, Ragdoll’un Batu Avrupa ve Amerika’ya ait özellikler taşıdığı belirtilen araştırma sonucunda, Türk Van ve ona yakın olan Ankara kedilerinin çok uzak bir geçmişte diğer kedi türlerinden tamamen ayrıldığı belirtiliyor.

Bilim insanları, ellerindeki verileri desteklemek için yaklaşık 20.000 kedilik daha geniş bir araştırma havuzundan veri toplamayı planlıyorlar. Ekip, gözlemlerini ve istatistiksel analizini kullanarak, çevre ve genetiğin kedi davranışındaki rolünü değerlendirmeye devam etmeyi umuyor.

Bazı kedi ırklarının, belirli davranışlarla yakından ilişkili olduğu biliniyor: Örneğin Ragdolls, genellikle rahat, arkadaş canlısı ve şefkatli olarak görülürken, Rus Blues cinsi daha akıllı ve temkinli. Ancak Scientific Reports dergisinde yayımlanan bu yeni çalışma, kedigillerin davranışta cins farklılıkları gösterip göstermediğini ve bu özelliklerin bir nesilden diğerine nasıl geçtiğini araştıran ilk akademik makale.

14/06/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Kediler Alemi

Kedilerde Hamilelik Süresi

18.04.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kedilerin Burnu Neden Akar?

27.12.2022

Kediler bizler gibi konuşamadıkları için sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin ...

Kediniz Size Güveniyor mu?

15.08.2023

Güven her ilişkinin temel taşıdır. İnsanlar arasında güven olmadan ilişkilerin bir ...

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

19.05.2023

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...