Çocuklara Sevgiyi Hayvanlarla Öğretin

Çocuklara Sevgiyi Hayvanlarla Öğretin

Çocuklar hayvanları merak eder, onların peşinden koşar ve iletişim kurmak isterler. Çocukları hayvanlardan korkutmak ve soğutmak yanlış bir davranıştır.

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak onların çevreye, insanlara ve dünyaya saygılarını arttırır. Çocuklar ve hayvanlar arasında olan ilişkiyi kuvvetlendirecek, çocuklara hayvan sevgisini öğretecek 5 yöntemi sizler için derledik.

Bırakın, kendisi yapsın!

Eğer siz çevrenizde ki hayvanlara duyarlıysanız, çocuğunuzda sizi rol model alacaktır. O da çevrede ki hayvanları merak edecek ve onlara karşı duyarlı olmayı öğrenecektir. Sokaktan bir hayvan sahiplenmek isteyebilir, ona bu fırsatı vererek hayvan sevgisini aşılayabilirsiniz. Çocuğunuza hayvanlar için birşeyler yapması konusunda fırsat verin. Bırakın, kendisi sokak hayvanlarına yemek versin!

İletişim çok önemli…

Çocuklarınızla iletişim kurarken, hayvanlar hakkında söylediğiniz her söz oldukça önemlidir. Bir köpekten korkup kovmanız veya ‘böcekleri sevmiyorum’ gibi kurduğunuz cümleler onların bilinçaltında kalacaktır ve sizi taklit edeceklerdir.

Hayvanları anlatan kitapları okuyun

Hayvanlar hakkında hem ilgi çekici, hem onları tanıtıcı özellikte olan hikaye kitaplarından çocuklarınıza okuyabilirsiniz. Bu onların merakını arttıracak ve hayvanları sevme konusunda onları teşvik edecektir.

Tüm hayvanları tanımasını sağlayın

Doğa yürüyüşü, çiftlik gibi alanlarda ona hayvanları tanıtın. Hayvanların zararsız olduğunu ve insanların yardımlarına ihtiyaçları olduğunu bilmeli. Zararsız ve korkulacak bir şey olmadığını anladığında sevgisi artacak ve hayvanlarla arasında kuvvetli bir bağ olacaktır.

Yardım etmeye teşvik edin

Sokakta yaşayan tüm canları tanıması, sevmesi ve onlara yardım etmesi için teşvik edin. Siz yapın, oda sizden görüp öğrensin. Sokakta yaşayan hayvanlara beraber mama vermek, barınak ziyareti yapmak ve sahiplenme konusunda duyarlı olmak hayvanları sevmesi konusunda etkili olacaktır.

Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak sizlerin elinde olan bir görevdir. Kedileri, köpekleri, kuşları ve tüm hayvanları ürkütmeden, korkutmadan sevmelerini sağlayın. Bu onların ileriki yaşların da ne kadar bilinçli, duyarlı ve faydalı bireyler olacaklarının göstergesidir.

08/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Tırmalar?

03.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

KEDİLERİN GÖZDESİ

12.06.2023

Nane ailesinin en meow üyesi Nepeta cataria, catnip veya kedi nanesi olarak bilinir. Kedilerin ...

Kediler Alemi

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...