KEDİCİKLER NASIL UÇUYOR?

KEDİCİKLER NASIL UÇUYOR?

Yaz mevsimindeyiz. Yılın bu mevsiminde diğer zamanlara oranla daha sık seyahat ediyoruz. En yakın dostumuzu da yanımızda götürmek en doğal hakkımız. Bu konu bazen can sıkıcı süreçler yaşatabiliyor. Bu yazımızda kedicilerin bu süreci nasıl kolay yönetebileceği ile ilgili kısaca bilgi paylaşacağız.

Keyifli okumalar.

Kedicikler Uçakta Nasıl Taşınmalı?

Uçakta taşınmasına izin verilmeyen bir kedi ırkı bulunmuyor fakat bazı kedilerin brakisefali sorunu yaşayabilmesi sebebi ile hava yolu seçeneği ile seyahat etmemesi önerilmektedir. İran, himalayan veya burmese gibi basık burun yapısı olan, solum sorunu yaşayabilen kediciklerin kabin içerisinde taşınmasına öncelik verilmesi veya hiç yolculuk yapmamaları tavsiye edilir. 10 haftadan küçük yavru kediler, emziren ve hamile kediler uçak ile taşınmamaktadır. 10 - 12 hafta arasında ise veteriner hekim onayı ile taşıma yapılabilmektedir.

Bu konu ile ilgili en önemli kısım ise seyahat edilecek yere göre veteriner hekim belgelerinin eksiksiz şekilde hazır edilmesidir. Konuyu detaylandıracak olursak, yurt dışı ve yurt içi uçuşları için farklı prosedürler olabilir. Seyahatinizi önceden planlayarak hava yolu şirketinize gerekli belgeleri sormanız ve bu belgelere göre veteriner hekiminize başvurmanız gereklidir.


Örneğin yurt dışı uçuşları için 3 ay önceden kuduz aşısı ve gerekli bazı testler, sonuçlar talep edilebilir. Bu ülkelere göre değişkenlik gösteren bir konu olduğundan net bilgiyi planlama aşamasında edinmeniz sorun yaşamamanız adına önemlidir. Yurt içi seyahatleri için ise prosedürler daha hafif olabilir. Her iki durumda da önceden planlama yapmak riskleri ortadan kaldıracaktır.

Uçakta kedi taşıma sürecinde hava yoluna önceden bilgi verilmesi önemlidir. Kedi taşınan uçaklarda köpek ve kuş taşınmasına farklı kabinlerde bile olsa izin verilmediği için uçuş öncesi erkenden kedi için rezervasyon yapılması tavsiye edilir. Kediler için kabinde taşınma şartları şu şekildedir; Taşıma çantası ile birlikte 8 kg'ı geçmemeleri gerekir. Bu şartları sağlayan kediler kabinde taşınabilirler, sağlamayanlar ise kargoda yolculuk yapabilirler. Hava yolu tarafından belirlenen standartları karşılayan çantalar içerisinde taşınmaları gerekmektedir. Çantaların standartları firmalara göre farklılık gösterebileceği için uçuş öncesinde bilgi alınması son dakika sorunları yaşamamak için önemlidir. Kedi ile uçak seyahati yaparken, seyahat kafesine emici bir ped yerleştirmek özellikle yolculuk yapmak istemeyen kedilerin tepkisel olarak idrarlarını yapmaları gibi durumlarda işe yarayacak bir önlemdir.

Kediler hava ve sıcaklık değişikliklerine köpeklere kıyasla daha hassas oldukları için seyahat zamanının doğru seçilmesi, kargo şartlarının öğrenilmesi de konforlu bir yolculuk için önemli bir püf nokta olabilir.

07/08/2023

Keditörün Önerisi

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediler Alemi

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Kediler Neden Sürtünür?

26.01.2023

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Biraz Asabi Sadece, Biraz

16.06.2023

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde duygu değişimleri yaşayabiliyor. Bu duygulardan biri de ...