Kedilerin Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları - Yasemin Ozan Ertuğrul

Kedilerin Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları - Yasemin Ozan Ertuğrul

Kediniz tuvaletinin üstünü örtmezse ne yapabilirsiniz? Kum kabında üstü örtülmemiş bir kaka bulursanız sinir bozucu (ve biraz da kötü kokulu) olabilir. Sadece unutmayın, kediniz bunu kaba olmak için yapmıyor. Dışkısını kapatmıyorsa, gerginlik, diğer kedilerle rekabet, sağlık sorunları veya başka nedenlerden dolayı olabilir. Farklı kum kabı ve kumlar deneyerek, sakinleştirici ürünlerle hayatındaki stresi azaltarak kedinizin kakasını örtmesini teşvik edebilirsiniz.

1- Kedinize Gömmeyi Öğretin
Kediniz kakasını hiç gömmediyse, bunun nedeni anne kediden hiçbir şey öğrenmemesi olabilir. Kedi kum kutusunu kullanırken onunla oturmayı deneyin ve işini bitirdiğinde kumu kapatmak için nazikçe pençelerini kullanın. Örttüğünde ona ödül verin. Doğru hareketleri "yakalamak" ve onu zaman içinde yavaşça teşvik etmek için tıklama eğitimini de kullanabilirsiniz.

2- Farklı Konumlara Daha Fazla Kum Kabı Koyun
Bir kedi kakasını kapatmıyorsa, bunun nedeni kum kabının kedinizin sevmediği bir yerde olması olabilir. Ya da belki yeterince kum kabınız yok. Kedi başına en az bir kum kabı sağlamak iyi bir kuraldır. Kum kabını farklı yerlere koyun. Çamaşır makinesi veya yoğun yaya trafiği gibi yüksek seslerden uzak durduğundan emin olun. Gürültü yüzünden dikkati dağılan bir kedi kakasını kapatmayı unutabilir.


3- Stresi AzaltınBazen stres, kedilerin kakalarını açıkta bırakmalarına neden olabilir. Vahşi doğada, kediler kokularını gizlemek için kakalarını kapatabilirler, böylece yırtıcılar etrafta olduklarını bilmez. Veya bölgedeki bir "alfa" kediye bir tehdit oluşturmadıklarını göstermeye çalışıyor olabilirler. Yani kakasını örtmeyen bir kedi başka bir kedi ile rekabet halinde olabilir ve egemenliğini göstermeye çalışıyor olabilir. Evin dışında dolaşan diğer kediler gibi diğer stres tetikleyicileri, kendisini güvensiz hissetmesine neden olabilir. Ziyaretçilere sahip olmak veya yeni bir eve taşınmak bile kedinizin stresli hissetmesini tetikleyebilir. Stresli bir kediniz varsa, stresi azaltmak, kakasını örtme konusunda daha emin hissetmesine yardımcı olabilir. Sakinleştirici bir difüzör deneyin. Bunlar, bir kedinin bir bölgenin güvenli olduğunu belirtmek için kullandığı feromonların doğala özdeş halidir ve ilaçsız, kokusuz bir buhar salarlar. Kedi ağaçlarını enerjisinin bir kısmını harcamak için kedinizle oynamak da yardımcı olabilir.

4- Farklı Kum Türlerini Deneyin
Bir kedi kakasını örtmeyebilir çünkü kumdaki koku ya da his hoşuna gitmez. Bu yüzden çamdan talaşlara ve granüllere kadar çeşitli kumları deneyin. Kokusuz kumları da deneyebilirsiniz.Uzun tüylü kediler, patilerine sıkışan kum granüllerinden rahatsız olabilir. Uzun tüylü kediler için tasarlanmış "kristal" kumları deneyin. Hatta farklı seviyelerde kum deneyebilir ve daha sık temizleyebilirsiniz. Bazı kediler kum çok sığ veya çok derinse örtmez, bazıları ise çok kirliyse örtmez.5- Alçak Kenarlı veya Daha Büyük Bir Kutuyu DeneyinAlçak kenarlı bir kutu deneyin. Kalça displazisi olan bazı yaşlı kediler kum kabına girmeye çalıştıklarında ağrı hissedebilirler. Bu, kutudan hızlı bir şekilde ayrılmak istemelerine neden olabilir veya bunun yerine kutunun dışına kaka yapmaya başlayabilirler. Alçak kenarlı bir kutu kullanırsanız (veya kenarlarından birini keserseniz), kediniz zamanla kum kabına ısınabilir.Daha büyük bir kutu da yardımcı olabilir. Kutu çok küçükse, kediniz etrafta dolaşırken ve kakasını gömerken rahat hissetmeyebilir. Kapalı bir kutu genellikle kedinizin içinde hareket etmesi gereken alanı kısıtlar. Ancak bazı kediler kapalı bir kutuda kendilerini daha rahat hissederler, bu nedenle farklı türleri deneyin.

6- Bir Veteriner Hekime DanışınKedinizin davranışında ani bir değişiklik olursa, veteriner hekime danışmanız gerekir. Normalde dışkısını kapatıyorsa ve aniden değişmişse, yeni bir sağlık sorunu olabilir. İyi olduğundan emin olmak için ona bir kontrol yaptırın.Unutmayın: Bir kedi kakasını örtmüyorsa, kaba olmaya veya size kızgın olduğunu göstermeye çalışmaz. Bir kedi tipik olarak stres, ağrı veya kum kabı sorunları nedeniyle kakasını örtmez.


Kaynak:
www.feliway.com.tr

30/03/2023

Keditörün Önerisi

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kediniz Mutlu Mu?

25.03.2023

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Bir Kedinin Kalbi

18.11.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...