Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden Mağdur Hayvanlara İlişkin Açıklama

Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden Mağdur Hayvanlara İlişkin Açıklama

TVHB Başkanı Ali Eroğlu: “Özellikle yangının yoğun olarak görüldüğü Antalya ve Muğla illerinde serbest çalışan veteriner hekimlerimiz bu bölgedeki Oda Başkanlıklarımızın girişimleriyle adeta zamanla yarışırcasına hasta ve yaralı tüm hayvanlarımızı ücretsiz olarak tedavi etmiş, ilaç desteğinde bulunmuş ve bulunmaktadırlar.”

Ülkemizde meydana gelen yangınlardan etkilenen yaralı hayvanlara ilişkin yaptığı açıklamada, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu, canları pahasına gece gündüz görev yapan veteriner hekimlere teşekkürlerini eksik etmedi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin yangından etkilenen mağdur hayvanlara ilişkin yayınladığı açıklama;

Günlerdir süregelen orman yangınları her Türk Vatandaşı gibi bizlerin de içini acıtmakta ve derin üzüntüye boğmaktadır.

Dünyanın karasal biyolojik çeşitliliğinin yüzde 80’ine ev sahipliği yapan ormanlarımızın yanması demek; Mevcut ekosistem ve bu ekosistemde yaşayan canlı ve cansız varlıkların yok olması bir başka deyişle geleceğimizin tehdit altına alınması demektir.

Maalesef ülkemizde eş zamanlı ortaya çıkan afet boyutundaki bu yangınlar sadece yaban hayvanlarımızı değil, yerleşim yerlerimizi de etkilemiş ve burada yaşayan hayvanlarımıza ciddi zararlar vermiştir.

Her afette olduğu gibi bu afette de Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin koordinasyonunda, 56 Bölge ve İl Veteriner Hekimleri Odası Başkanlıklarımız ile yangından etkilenen hayvanlarımıza yönelik ciddi ve yapıcı çalışmalar yürütülmektedir. Bu doğrultuda, gerek yaban ve gerekse evcil hayvanlarımızın başta tedavileri olmak üzere ilaç, mama, yem vb. ihtiyaçları kamu kuruluşları ile işbirliği içerisinde hızla karşılanmış, karşılanmaya devam etmektedir.

Özellikle yangının yoğun olarak görüldüğü Antalya ve Muğla illerinde serbest çalışan veteriner hekimlerimiz bu bölgedeki Oda Başkanlıklarımızın girişimleriyle adeta zamanla yarışırcasına hasta ve yaralı tüm hayvanlarımızı ücretsiz olarak tedavi etmiş ve ilaç desteğinde bulunmuş ve bulunmaktadırlar.

Bu çalışmalarda halen çok sayıda veteriner hekim görev almaktadır. Canla başla çalışırken bu müdahaleler esnasında ciddi solunum problemi yaşayıp hastaneye kaldırılan ve iyileşir iyileşmez tekrar görevi başına koşarak bir can daha nasıl kurtarabilirimin hesabını yapan ve mağdur hayvanlarımıza gerekli desteği vermeye çalışan fedakar veteriner hekimlerimize bir kez daha müteşekkiriz. Çünkü nerede bir can kurtarma operasyonu varsa veteriner hekimler her zaman gönüllü olarak hizmet vermektedir.

Veteriner Hekimlerimiz bir taraftan gece gündüz demeden çalışırlarken, diğer yandan yangınla ilgili Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak Oda Başkanlarımızla yapılan toplantı neticesinde bir kısım düzeltici faaliyetlerin de hızla yapılmasının daha faydalı olacağı kanaatına varılmıştır.

Öncelikle yaşanan koordinasyon problemi ortadan kaldırılmalıdır. Bölgeye kendi imkanları ile yardımcı olmak için gelen çok sayıda gönüllü veteriner hekim vardır ve yine çok sayıda ilaç mama yem desteği sürmektedir. Bunların tek elden ve amaca yönelik yürütülmesi sağlıklı olacaktır. Bunun için afet yönetimi için koordinasyondan sorumlu bir birim oluşturulmalı ve Veteriner Hekimleri Odası Başkanlıkları ile işbirliği içerisinde bu yardımlar doğru yönlendirilmelidir.

Bu ve ilerde yaşanabilecek afetler için acil eylem planları olmalı ve hızla devreye sokulmalıdır. Bu acil eylem planları sorumlu ve işbirliği yapılacak kurum ve kuruluşları açıkça belirlemeli ve yine araç, özellikle yangında hayvanların bakım ve tedavilerine yönelik içinde gerekli ilaç ve ekipmanların bulunduğu yangın tedavi setlerini hazır bulunduracak kuruluşlar belirlenmelidir.

Yardım adı altında hesap numarası bile paylaşma cüreti gösteren fırsatçıların, kişi ve kuruluşların önüne geçilerek engellenmesi sağlanmalıdır.

Henüz yanan bölgelerin içlerine girilemediği için yaban hayatının ne kadar etkilendiğini tam olarak bilinmemektedir. Yaban hayvanları doğası gereği tehlike karşısında kendilerini güvene alacakları ulaşılamaz yerlere sığınırlar. Mevcut durumda ancak kaçamayacak kadar kötü yaralanmış veya dumandan etkilenmiş hayvanlara müdahale şansı olacağından bu müdahale veteriner hekimlerimizce yapılmaktadır. Ancak yangının tam kontrolünden sonra iç bölgelerde, yangının doğrudan veya ikincil etkileri sonucu tedaviye ihtiyaç duyacak yaban hayvanlarının arazide tespiti, ilk müdahalesi ve nakillerini gerçekleştirmek önemli ve en zor süreç olacaktır. Soruna ilişkin konusunda uzman meslektaşlarımız ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği halinde hazırlıklar yapılmalıdır.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, böyle felaketlerin yaşanmamasını temenni ediyor, ülkemiz, insanımız, hayvanlarımız ve tüm canlılar için her türlü göreve hazır olduğumuzu bir kez daha duyurmak istiyoruz.

Yangınla canları pahasına fedakarca mücadele eden insanlarımıza, ormancılarımıza, kamu görevlilerine ve 7/24 özveriyle çalışan veteriner hekimlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Türk Veteriner Hekimlerinin varlığı ülkesinin varlığı içindir.

Fotoğraf: Yasin Akgül / AFP

06/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Arama Kurtarma Kedisi

10.02.2023

Tüm dünyadan ve ülkemizden arama kurtarma köpeklerinin afet bölgesinde canla başla ...

Kediler sahiplerini korur mu?

25.04.2024

Korumacı evcil hayvanları dendiğinde aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz köpekler gelir. Ancak ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kedilerde Ateş

08.06.2023

Bir kedinin bakımını üstlenmek, onunla her anlamda yakından ilgilenmeyi de beraberinde ...

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...

İNAT MI?

14.07.2023

İNAT MI? Kediler Neden Tuvalet Kabı Dışına Çiş Yapar? Kediler tuvalete giderken ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Kediler Neden Saklanır?

20.10.2022

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...