Rus Mavisi Kedisi - Orhan Yılmaz

Rus Mavisi Kedisi - Orhan Yılmaz

Rus mavi kedisi, gümüş-mavi renkli bir kedi ırkıdır. Bu kediler oldukça zeki ve oyuncu ama yabancılara karşı ürkek davranışlı bir kedi ırkı olarak tanınırlar. Sahiplerine olan aşırı bağlılıkları ve post renginin eşsiz güzelliği nedeniyle aranan bir kedi ırkıdır.

Kökeni


Rus Mavisi kedisinin orijini, Rusya’nın batısında, Finlandiya’ya yaklaşık 500km uzaklıktaki Arhangelsk bölgesine dayanır. Bu yüzden bu kedi Arhangelsk Mavisi olarak da tanınır. Rus Mavisi kedisinin dünyayla tanışması, deniz ticareti yapan denizliler sayesinde olmuştur. 1860’lı yıllarda bazı denizciler bu kedileri Arhangelsk’den almışlar, İngiltere ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerine götürmüşlerdir. Arhangelsk Kedisi ilk defa 1875 yılında, Londra’da Hyde Park içinde yer alan Crystal Palace’da düzenlenen bir yarışmada kayıtlara geçmiştir. Daha sonraki yarışmalara diğer mavi postlu kediler kategorisinde katılmıştır. Fakat 1912 yılından itibaren, kendi ismi ile ve Rus Mavisi adı ile yarışmalarda boy göstermiştir.

II. Dünya Savaşı sonuna kadar, daha çok Rusya ve İskandinavya ülkelerinde üretilen bu kedi ırkı, artan talep üzerine 1940’lı yıllardan sonra diğer kedilerle melezlenerek çoğaltılmaya başlandı. Saf ırk bulmakta zorlanan yetiştiriciler, bu ırktan kedileri özellikle Siyam kedisiyle melezleyerek artan talebi karşılamaya çalıştılar. Günümüzde Rus Mavisi olarak adlandırılan bu kedi, II. Dünya Savaşından önce de ABD’de melez olarak yetiştiriliyordu. Bu savaştan sonra, yetiştiriciler tarafından İskandinavya ve İngiltere’den getirilen saf ırk kediler yetiştiricilikte kullanıldı. Siyam kedisiyle melezlenmeye son verilerek, bu ırk hakiki saflıkta üretilmeye başlandı.

Rus Mavisi kısa tüylü, grimsi mavi renkli bir kedi olarak bilinir. Buna rağmen, Havana kedisinin melezleme yolu ile üretilmesinde ana damızlık hattı olarak, Nebelung kedisinin üretilmesinde ise bazı karakterleri yeni ırka katmak amacı ile yardımcı ırk hattı olarak melezleme çalışmalarında kullanıldı.

Tanınma

1970’lerin başında Avustralyalı bir kedi yetiştiricisi olan Mavisi Jones, Rus Mavisi ile Avustralya’nın yerli ırklarından olan beyaz postlu bir kediyi melezledi.. Tamamen beyaz renkli bir Rus Mavisi ırkı üretti ve bu yeni kediye Rus Beyazı adını verdi. Bu yeni ırk, renk haricinde diğer tüm özellikleri bakımından Rus Mavisi ırkına benziyordu. 1970’lerin sonunda, Avustralya Kedi Severler Derneği (Australian Cat Fanciers Association) Rus Beyazı ve Rus Siyahı renklerini bu ırkın yeni renk varyeteleri olarak kabul etti. Ama ABD Kedi Severler Derneği bu iki yeni renk varyetesini tanımadı.

Irk Özellikleri


Rus Mavisi kedisi uzun ve ince yapılıdır. Kısa, kabarık ve gri-mavi renk, genetik olarak siyah rengi açan, bir “renk açıcı gen faktörü” tarafından meydana getirilir. Resesif (çekinik) karakterli bu gen bakımından homozigot (saf) özellikte iki kedinini çiftleştirilmesi durumunda, doğan tüm yavrular Rus Mavisi renginde olur.

Kedinin kürkünde 2 katman bulunur. Üstteki katman mavi rengi verir. Ama tüy uzunluğu yönünden üst katman ile aynı boyda olan ve daha yumuşak tüylerden oluşan alttaki katmanın ucundaki tüyler gümüş rengindedir. Gümüş renkteki bu tüyler, kedinin postuna parıltılı bir görünüm verir. Bu yüzden kedinin kürkü, kendine özgü olan parıltılı gri-mavi renkte görünür. Bu kalın, yumuşak kürk ile olağanüstü değişik post rengi, kedi ırkları içinde sadece Rus Mavisi ve Fransız Chartreux kedilerinde bulunur.

Kuyrukta gözle çok zor farkedilen donuk renkli çizgiler vardır. Gözler hemen hemen canlı ve koyu yeşil renktedir. Kürkte beyaz lekeler ve sarı gözler hata olarak kabul edilir.

Rus Mavisi kedisi, mavi renkli Chartreux, Korat ve Kısa Tüylü İngiliz kedileri ile karıştırılmamalıdır.. Chartreux, Korat ve Kısa Tüylü İngiliz kedilerinde bulunan mavi renk, bu ırklarda mevcut geniş renk yelpazesindeki renklerden sadece birisidir. Ama Rus Mavisi kedisinde ana renk, ırka özgü olan bu gri-mavi renktir.

Huy Özellikleri


Rus Mavisi kedisi son derece akıllı, meraklı, temiz, sessiz ve sakin yaradılışlı hayvanlardır. Sevdikleri insanlara karşı son derece bağlıdırlar. İnsanlarla ve evdeki diğer canlılarla, çeşitli oyuncaklarla oyun oynamayı çok severler. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Çok kalabalık bir ailede büyütülmemişlerse, yabancılara karşı son derece çekingen davranırlar.

Boyutlar


Orta boyda bir kedi olup, ergin yaştaki ağırlıkları 3,6 - 5,5 kg arasında değişir. Erkekler doğal olarak dişilerden daha iridir. Rus Mavisinin ortalama ömrü 10 - 15 yıl arasındadır. Genetik kusurlar ve hastalıklar çok az görülür. Çok seyrek olarak hastalanırlar ve sağlık problemi yaşarlar. Gebelikleri ortalama 65 gün sürer.

Sağlık


Kedilere karşı orta derecede alerjisi olanlar tarafından beslenebilirler. Kedilerin bünyesinde, insanlarda alerjiye neden olan maddelerden “glikoprotein Feld1” maddesi, diğer kedilere nazaran Rus Mavisinde daha az bulunur. Kedinin kalın post yapısının, alerjik maddelerin kedinin dersine ulaşmasını engellediği yönünde görüşler vardır.

29/01/2021

Keditörün Önerisi

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

20.01.2023

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Kediler Alemi

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...