Kedi Ve İnsanlar Arasında Beş Farklı İlişki Türü

Kedi Ve İnsanlar Arasında Beş Farklı İlişki Türü

Lincoln Üniversitesi'nde bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya, 3 bin 994 kedi sahibi dahil oldu. Araştırmanın sonuçları kediler ve sahipleri arasındaki ilişki türlerini ortaya koydu. Bu sonuçlara göre, bazı kediler kucaktan inmek istemezken bazıları yalnızlığı tercih edebiliyor.

Araştırmaya ek olarak Lincoln Üniversitesi, kedi sahiplerinin kedi arkadaşlarıyla ne tür bir ilişkileri olduğunu öğrenebilmeleri için web sitesinde yeni bir etkileşimli test başlattı.

Çalışma, insan bağlılığı ve sosyal destek teorilerini kullanarak kedilerin sahipleriyle kurabilecekleri farklı ilişki türlerini tanımlamakta ve karakterize etmektedir. Etkileşimli testin bir parçası olarak yapılan anket çalışması, ilişkiyi destekleyebilecek farklı duygusal unsurlar hakkında bilgi toplamak amacındaydı. Anket, kedinin, sahibini güvenli bir alan olarak algılama potansiyelini, sahibinin kediyle olan ilişki düzeyini, kedinin ihtiyaçlarına karşı duyarlılığını ve sahibinin kediyle olan etkileşimlerinin tutarlılığını içeriyordu.

Kedi ve insan ilişkisinin beş farklı biçimi tespit edildi. Bu ilişkiler, 'Açık ilişki', 'Uzak ilişki', 'Gündelik ilişki', ‘Eş bağımlılık' ve 'Arkadaşlık' olarak sınıflandırıldı.

Eş bağımlı ve arkadaş ilişkisinde her iki tarafın da karşıdan duygusal beklentileri bulunuyor ancak bu ilişki türünde de kediler, insanlar arasında seçici davranıyor ve sahibinin yanından ayrılıp ayrılmayacağına etraftaki insanlara göre karar veriyor.

Açık ilişkide, kedisine abartı derecede sevgi göstermeyen sahip ve çekingen kedi yer alırken, uzak ve gündelik ilişki türünde herkese yakın davranmayan bir kedi ve az ilgili bir kedi sahibi bulunuyor.

07/03/2022

Keditörün Önerisi

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Kedi Beslemek Suç Oldu

20.12.2022

ABD'nin Alabama eyaletinde iki kadın sokak kedilerini beslemekten tutuklandı. Beverly Roberts ...

GECE KUŞU KEDİCİKLER

11.08.2023

"Kedim geceleri çok miyavlıyor" diyorsanız kesinlikle yalnız olmadığınızı söyleyebiliriz. ...

Kediler Alemi

SENİN PATİN HANGİSİ?

16.07.2023

SENİN PATİN HANGİSİ?Her kedinin pati rengi farklıdır. Peki bunu biliyor muydunuz?Biz ...

Kedim Neden Mama Yemiyor?

31.03.2023

Kedilerde birçok hastalığın ve sağlık probleminin en önemli belirtilerinden birisi ...

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...