Evde 2 Kedi

Evde 2 Kedi

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. Ayrıca hangi Kedici kedilerle dolu bir ev istemez ki? Yine de, birden fazla kediye ebeveyn olmak göründüğü kadar kolay değil.  İki kediyi birbirine tanıtmak, direkt olarak iyi anlaşacakları anlamına gelmez. Kedilerin iyi geçinmeye başlamasının ne kadar sürdüğü ve bu sürece nasıl yardımcı olabileceğiniz ile ilgili bir yazı hazırladık sizin için..

Genellikle, aynı evde yaşamaya başlayan iki yeni kedinin birbirinin varlığına alışması birkaç ay sürer. Büyük kedinizin genç olanla iyi geçineceğinin garantisi olmayabilir, ancak bu ilk buluşmayı geciktirmek için bir neden değildir. İki bebeğinizi birbirleriyle tanıştırmaya gelince, ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Yeni kediniz eve geldiğinde ve yeni ortamına yerleştikten sonra, kedilerinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz.

Eğer iki kedi istiyorsanız onları bebekken sahiplenmek, anlaşmaları konusunda muhtemelen size daha kolaylık sağlayacaktır. Bu şekilde, birlikte öğrenecek ve büyüyecekler ve zorlu bir giriş dönemi yaşama olasılıkları azalacak.

Kediler bölgelerini sahiplenir ve evlerine her zaman yeni bir kediyi kabul etmezler. Önemli bir giriş adımı olarak, kedileri farklı odalara yerleştirmek olabilir. Yavaş yavaş kediler seslerini ve kokularını paylaşmaya başlayabilir ve sonunda her kedinin kendi mama kasesini, ikisini ayıran kapalı bir kapının karşı tarafına yerleştirebilirsiniz.

Tüm bu adımlar iyi giderse, iki kediyi bir bebek kapısı ile ayırabilir veya birbirlerinin odalarına yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca evde kullanacağınız feromon ürünleri de bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Feromonlar, canlılar tarafından çeşitli amaçlarla küçük miktarlarda üretilen ve salgılanan kimyasallardır. Lincoln Üniversitesi'nden davranış bilimi uzmanları yaptıkları çalışmalarda evde kullanılan feromonların evcil dostlarımızın iyi anlaşması için etkili bir yol olabileceğini söylüyor.

Frontiers In Veterinary Science'da yayınlanan sonuçlar, kediler için sakinleştirici feromonlar salgılayan Feliway Friends ve köpekler için de aynı etkiyi yaratan Adaptil'in, kullanıldığında aynı evde yaşayan hayvanlar arasındaki etkileşimler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Eğer birden fazla evcil dostun ebeveyni olmaya karar verdiyseniz, siz de bu yöntemleri uygulayarak evcil dostlarınızın birbirlerine daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.

06/05/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerin Burnu Neden Akar?

27.12.2022

Kediler bizler gibi konuşamadıkları için sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin ...

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Uykucu Kediler

20.09.2022

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...

Kediler Alemi

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

Antik Mısırda Kedi Olmak

19.07.2023

Antik Mısırda Kedi Olmak Kedilere duyulan sevginin, onlara verilen değerin izlerini sürmeye ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...