Sadece Sevgi...

Sadece Sevgi...

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki kedileri kendisinden dinledik...

Sizi tanıyabilir miyiz?

Shafieva Svetlana Nikolaevna: 2009 yılında felinolog(kedi uzmanı) oldum. Ardından kedileri yetiştirme iznimi aldım. Beş yıl önce de İran Kedisi yetiştirmek amacıyla bir kedi evi açtım. Geçtiğimiz yıl Dünya Kedi Federasyonu’na üye olduk.

Kedilere olan sevginiz ne zaman başladı?

S.S.N:
Kedileri çocukluğumdan beri seviyorum. En çok bir İran kedim olmasını isterdim. Çünkü onların evde huzur, mutluluk ve şans getirdiğine inanıyorum. Benim hikayem 10 yıl önce başladı. O yıllarda İran kedileri çok pahalıydı. Ailemden ilk kedim için gereken yeterli parayı alamadığım için etrafımdaki birçok kişiden azar azar borç para aldım. İlk kedim Martyshka şaşılacak güzellikte ve bir o kadar da kaprisliydi. “Martyshka” Türkçe “maymuncuk” anlamına geliyor. Kedim büyüyüp genç bir dişi olduğunda hiçbir erkek kediyi beğenmedi. Sırf o mutlu olsun diye bir kedi daha aldım. Ama Martyshka onu da istemedi. Daha sonra ikisi ile kedi şovuna katıldık ve bu şovda tanıştığımız bir erkek kedi ile evlendi.

Şu an kaç kediniz var?


S.S.N:
11 yetişkin, 8 yavru kedimiz var.

Kırgızistan’da yapılan sizin de katıldığınız kedi şovları hakkında bilgi verir misiniz?

S.S.N: Kırgızistan’da yılda iki kez kedi şovu düzenleniyor. Organizasyona Kazakistan, Rusya ve Avrupa’dan kediseverler geliyor. Hakemler, kedilerin tüm özelliklerine ve standartlarına bakıyorlar.

Bugüne kadar kaç kedi sahiplendirdiniz, kedileriniz hangi ülkelere gitti?

S.S.N: Avusturya, Kazakistan, Rusya, Özbekistan ve Dubai gibi birçok ülkede kedilerim var. Bugüne kadar 57 kedi torunum başka ülkelere gitti. Bu hafta da İngiltere’ye bir kedimiz gidecek.

Bugüne kadar kedilerinizin aldığı en önemli ödül hangisi?

S.S.N: 18 Mart 2012 de bizim kedi 122 kedi arasında ikinci oldu…

Kırgızistan’da sokak hayvanlarının durumu nasıl?

S.S.N: Burada Dobrye Ruki (Yardımsever Eller) adında bir kuruluş var, sokak kedi ve köpeklerine yardımcı olmaya çalışıyor. Sokaktan kedileri toplayıp kısırlaştırıyorlar. Ama çok yeterli olamıyor ne yazık ki... Devlet bu konuda hiç yardımcı olmuyor. Hayvanseverlerin, veteriner hekimlerin katkılarıyla çalışmalar yürütülüyor.

Kedilerle ilgili yazmış olduğunuz bir kitabınız var….

S.S.N: Evet, kedilerin eğitilmesi ve yetiştirilmesi hakkında bir kitap yazdım. İran kedileri çok güzeller ama bakımları oldukça zor. Kitabımda bunların bakımları ile ilgili pratik bilgiler vermeye çalıştım. Kitapta kedileri anlamak, onların dünyasını daha iyi tanımak ile ilgili bilgiler de var… Karikatürlerle zenginleşen hem bilgilendirici hem de eğlenceli bir kitap oldu.

Kedici okurlarına mesajınız var mı?

S.S.N: En önemli şey “sevgi” diyorum... Kediler bizi karşılıksız seviyor, biz de onları öyle sevmeliyiz. Teşekkürler...Röportaj ve fotoğraf: Olga Zemtsova

02/02/2021

Keditörün Önerisi

Selkirk Rex

04.03.2022

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile ...

Kediler Alemi