Araştırmalar, kedilerin iyileştirici güçlere sahip olduğunu gösteriyor

Araştırmalar, kedilerin iyileştirici güçlere sahip olduğunu gösteriyor

Birçok kedici, kedilerin şifa güçlerine sahip olduğuna inanır ve bilimsel araştırmalar da bu inancın doğruluğunu kanıtlıyor. Hadi gelin, kedilerimizin bize neden bu kadar iyi geldiğini bir de bilimsel veriler ışığında ele alalım.

Yalnızca kalbimizi ısıtmıyor, aynı zamanda iyileştiriyorlar

Kedilerin bizi mutlu ettiğini biliyoruz, ancak araştırmalar onların sadece kalbimizi ısıtmakla kalmadığını, aynı zamanda daha sağlıklı bir kalbe sahip olmamızı da sağladıklarını söylüyor. Minnesota Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, bir kediye sahibi olmanın kalp krizi riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Bulgular, Minnesota Üniversitesi'nde Stroke Araştırma Merkezi'nde yürütülen 10 yıllık bir çalışmaya dayanıyor. 30 ila 75 yaşları arasındaki 4.435 Amerikalı üzerinde gerçekleştirilen çalışma, kedi sahibi olmayanların kalp krizi geçirme riskinin, kedi sahiplerine göre %40 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Stres-savar kediler

Kucağınızda mırıldayan bir kedi varken stresli olmak mümkün mü? Elbette hayır! Kedi mırlamasını hafife almayın. Kediler yaralandıklarında kemiklerini iyileştirmek için bile güçlü mırıltılarını kullanabilirler.

Tüylerini okşarken yanınızda mırıldayan bir kedi sizin üzerinizde eforik, stres azaltıcı bir etki yaratabilir. Bunu yaptığınızda vücudunuzun rahatlamasına ve daha az kortizol üretmesine olanak tanımış olursunuz. Özellikle kediniz kucağınıza veya göğsünüze yatıyorsa, geceleri yatağınızı sizinle paylaşıyorsa stres seviyenizde azalma olduğunu hissedebilirsiniz.

Kediler ihtiyaç duyduğumuzda bizi rahatlatabilir

Kedi dostlarımız, onlara en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda bizi rahatlatma yeteneğine sahiptirler. Kediler üzgün, kaygılı, gergin veya korku içinde olduğumuzu hissedebilir ve bu anlarda bizim yanımıza gelerek desteğini gösterebilir.  Kendinizi kötü hissettiğinizde kedinizin yanında oturmak bile zihninizi rahatlatmaya ve sevildiğinizi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bütün bunlar kedilerimiz olmadan hayatımızın aynı olmayacağını kanıtlıyor.

Kaynak: cats.com

Görsel: Canva

15/04/2024

Keditörün Önerisi

İlginç Kedi Davası

17.03.2023

ABD'nin Bellevue kentinde yaşayan bir kadın, bir başkasının mülküne izinsiz girdiği ...

Kediler Alemi

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Calico Kediler

23.12.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında üç renkli olanların tekir kedilerden ...

Kediler Ağlar Mı?

08.06.2022

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...