OYUNCU KEDİCİKLER TOP 5

OYUNCU KEDİCİKLER TOP 5

Kedicikler genellikle miskin miskin yatmaları ve tembellikleri ile nam salmışlardır.

Köpeklere kıyasla enerji seviyeleri de oyun istekleri de daha az olan tüylü dostlarımızın her biri ayrı karaktere sahip olan kedilerin bazıları kucaktan inmek istemezken, bazıları en ufak bir sevgi gösterisinde ortamdan koşarak uzaklaşabilir. Kimi uçuşan sineklerin destinasyonlarını meraklı meraklı izlerken, kimisi de avcı kimliklerini ortaya çıkarabilir. Özünde, onları anlamak da hareketlerini anlamlandırmak da pek mümkün değildir. Oyunculuk söz konusu olduğunda da mevzu bahis kediler ise işler biraz sarpa sarabilir…

Kimileri oyun oynamakla zerre ilgilenmezken kimileri oyun oynasın diye aile bireylerinin gözlerinin içine bakabilir. Oyuncu kediler her cinse mensup olabilir. Fakat bazı cinsteki kedicikler arasında oyuncu olanlara daha sık rastlanır.

Bu yazımızın konusu da aslında tam olarak bu; "Oyuncu kedi cinsleri nelerdir?"

İşte yanıtı keyifli okumalar.

1. Abyssinian (Habeş Kedisi)

Habeş kedisi olarak da bilinen ve vahşi görünümüyle ilk bakışta tedirginlik yaratabilen Abyssinian cinsi kedilerin en önemli özellikleri insanı şaşkına çevirecek derecede oyuncu olmalarıdır. Üçgen şekilli kafa yapıları ve büyük gözleri ile hipnotize edici bir güzelliğe sahip olan bu kediler tırmanma ve zıplama konusunda olimpik atletleri geride bırakan bir performans sergileyebilir. Vahşi görünümleri ile tezat bir şekilde ev hayatına mükemmel ölçüde şekilde sağlarlar. Aile bireylerine düşkün olsalar da tek bir kişiyi favorileri olarak benimserler. İlgi görmeyi çok sevmezler, yine de oyun isteklerine de "hayır" diyemezler. Oldukça yaratıcı olduğu bilinen bu cins keskin zekasıyla herhangi bir objeyi oyuncak haline getirebileceği için ortalıkta bırakılan eşyalar konusunda titiz davranılmalıdır. Özellikle kırılabilecek tüm objeler Habeş Kedisinden uzak tutulmalıdır. Oyun oynarken kendilerini kaptırırlarsa istenmeyen ufak kazalar yaşanabilir…

2. Van Kedisi

Güzellikleri, zekaları ve asil duruşları ile her gören onlara bayılıyor. Mavi, yeşil ve kehribar tonlarındaki iri gözleri; pamukları andıran bembeyaz tüyleri ve her zaman kendinden emin duruşları ile Van kedileri ikonik olmayı sürdürüyor. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleştiklerinde tüm aile bireyleri ile sıcak ilişkiler kuran bu cins oyun oynamaya da bayılıyor. Ancak oyun oynarken sert hareketler, kucağa alınmalar, öpücüklere maruz kalmalar pek onlara göre değildir. Kararları kendileri vermeyi ve oyun oynamayı sevseler de "basit" bir oyun zihniyetine karşı çıkabilirler. Fiziksel oyunlar kadar mental olarak onları zorlayan bir seçenek olduğunda da keyiflerine diyecek olmaz.

3. Siamese (Siyam)

Siyam cinsi kedileri ayırt edici kılan birçok özellik vardır. Büyük ve derin bakan gözleri, muhteşem tüyleri, sevimli halleri ve konuşkanlıkları bu canlıyla zaman geçiren herkesi etkiler. Evet konuşkanlıkları! Siyam kedileri o kadar çeşitli ses çıkartabilir ki derdini çok net bir şekilde anlatabilir. Siyam kedilerinin şaşırtıcı özellikleri hakkında bilgi edinmek isterseniz; “Siyam Kediciler İçin Siyam Dosyası” içeriğimizi de okumaktan keyif alabilirsiniz.

Talepkâr oldukları bilinen bu cinsin fertleri, aile bireyleri ile zaman geçirmeyi severler, onlar ile diyalog kurarlar, bıkmadan usanmadan konuşurlar ve oyun istekleri ile zaman zaman zorlu anlar yaşatabilirler. Eğer onlarla oyun oynayacak bir arkadaş bulamazlarsa sorun etmezler, Siyam kedileri kendilerini eğlendirecek bir oyun bulma konusunda hiçbir sıkıntı çekmezler. Oyun arkadaşı bulamaz ve sıkılırlarsa muslukları açmayı bile deneyebilirler, dolapların içine saklanabilirler, hiç olmadık yerlere pusu kurup evdeki eşyaları aile bireylerinin önüne taşıyabilirler. Zekaları da yaratıcılıkları kadar geliştiğinden onların yapacaklarının sınırı pek yoktur.

4. Munchkin

Ülkemizde çok yaygın olmayan ancak ılımlı doğası ve sevimliliği ile kendine hayran bırakan Munchkin, oyuncu kedi cinsleri arasında özel bir yere sahiptir. Kısa bacakları, meraklı gözleri ve enerjisi yüksek halleriyle gün boyu arkadaşlık edebilen bu cinsin arası diğer kedilerle de köpeklerle de insanlarla da oldukça iyidir. Onların temel amacı iyi zaman geçirmek ve iyi zaman geçirmek için de bolca oyun oynamaktır. Kiminle, kimlerle ya da insanlar mı hayvanlarla mı oyun oynayacağı onun için hiç sorun değildir. Hedefe odaklanır ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle baş döndürür.

5. Birman

En sakin kediler arasında yer alsa da bu cinsin oyunculuğu dillere destandır. İnteraktif kedi oyuncaklarına tabiri caizse delirirler, herhangi bir şeyi yakalamaya bayılırlar ve oyunlardan yeterince memnun kaldıklarında da aile bireylerini ödüllendirmek için kucakta zaman geçirebilirler. Emsalsiz güzellikleri, nazik doğaları ve oyunlara düşkünlükleri ile tanınan Birman cinsi kedileri mutlu etmek oldukça kolaydır; oyun oynarsanız size olan sevgileri bir kat daha artacaktır. Üstelik kilo almaya da meyilli olduklarından formda kalmaları adına oyun seansları egzersiz gereksinimi karşılamak için sıklaştırılabilir.

01/08/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...