TATLI RÜYALAR

TATLI RÜYALAR

Kedicilerin, tüylü dostları ile ilgili merak ettiği birçok soru var ve bu sorular arasında "kediler rüya görür mü?" sorusu da yer alıyor. Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve koşar gibi hareket eden patileri, dostlarımızın da bizler gibi rüya gördüğüne işaret ediyor.

Hayvan bilimciler, tüm memelilerin beyin yapısının, uyku sırasındaki aktivitelerinin, davranışlarının benzer olduğunu bu nedenle rüya görmenin evrensel bir özellik olduğunu savunuyor.

Bu içeriğimizde "Kediler rüya görür mü?", "Kediler neden rüya görür?" ve "Kediler rüyalarında ne görür?" gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Kedicikler Rüya Görüyor mu?

Bu soruya en kısa yanıt; "Evet". Ancak araştırmacılar, kedilerin gördükleri rüyaların tam olarak insanlardaki rüyalarla benzerlik taşımadığını düşünüyor. Gün içerisinde maruz kaldıkları olayları veya karşılaştıkları durumları işleyen beyinleri, insanlarda olduğu gibi REM uyku aşamasında çeşitli hayaller görmelerine yol açıyor. Rüyalarında tam olarak ne gördüklerine dair kesin veriler olmasa da uzmanlar kedilerin rüyalarında "favorilerini" gördüklerini tahmin ediyor. Rüyalar uyku döngüsünün belirli aşamalarında oluşuyor. Uykuya geçildiğinde dış dünya ile bağlantı kesiliyor ve beyin gün içerisindeki deneyimlerini işlemeye başlıyor. Teknik olarak uyku sırasında istemli hareketler son buluyor, bilinçlilik durumu ortadan kalkıyor ve duyusal girdiler engelleniyor. Uyku hızlı göz hareketleri yani REM uykusu ve REM olmayan uyku şeklinde iki ana bölümde ele alınıyor. Birçok rüya REM uykusundayken görülüyor. Bu aşamada gözler rastgele ve hızlı bir şekilde hareket ediyor, vücut hareketliliği ise beyin tarafından engelleniyor. REM uykusundayken detaylı, uzun ve hayal gücüne dayalı rüyalar görülüyor. REM olmayan uyku evresinde ise daha çok kısa ve gün içerisinde yapılanların tekrar edilip anılara dönüştürüldüğü rüyalar görülüyor. REM uykusunda kediler pati hareketleri yapabiliyor, ağızlarını oynatabiliyor ve seğirebiliyor. İnsanlarda olduğu gibi EEG aktiviteleri hızlanıyor, düşünme ve hafıza merkezleri ise aktif kalıyor. Fakat kedilerin uyku döngüsü insanlara oranla daha kısa olduğu için insanlar gibi 90 dakikada bir değil 25 dakikada bir REM uykusuna girebilecekleri ve insanlara oranla daha çok rüya görebilecekleri savunuluyor. Uyku esnasında gün içerisinde maruz kalınan yenilikler de işlendiğinden yavru kediciklerin yaşlı kedilere oranla daha çok rüya gördükleri belirtiliyor.

Kediler Neden Rüya Görür?

Uzmanlar tarafından, rüyaların kediler ve insanlar için benzer fonksiyonlara sahip olduğu düşünülüyor. Uyku esnasında, gün içerisinde karşılaşılan deneyimler ve bilgiler işlenirken rüyalar bu sürece yardımcı oluyor. Rüyada görülen hikayeler bizlerde gerçekçi olmasa da aşina olduğumuz eylemlerden oluşuyor. Aynı şekilde kedilerin de günlük eylemlerinin rüyalara yansıdığı düşünülüyor. Hem REM uykusunda hem de de REM olmayan uyku evresinde rüya gördükleri yönünde görüş bildirilen kedilerin rüyalarında tam olarak ne gördükleri ise belirsizliğini koruyor.

Kedicikler Rüyalarında Ne Görüyor?

Kedilerin uyanık olduklarında dahi yaptıkları her hareketi anlamlandırmak mümkün olmuyor. Oldukça gizemli ve merak uyandıran davranışlarını yorumlamak kadar rüyalarında da tam olarak neyi gördüklerini söylemek oldukça zor. Ancak kedilerin rüyalarında ne gördüklerine dair yapılan bazı çıkarımların bulunduğunu söyleyebiliriz. Bazı uzmanlar kedilerin rüyalarında gün içerisinde yaşadıklarını yeniden gördüklerini iddia ediyor. Bazıları ise rüyalarının yalnızca gün içerisinde olanları değil aylar ve hatta yıllar önce yaşadıkları deneyimlerden izler barındırabileceğini söylüyor. Rüyalarında sahiplerini görmelerinin oldukça olası olduğu yönünde görüş aktaranlar da var. Zamanlarının büyük kısmını sahipleri ile geçiren ve göreceli olarak küçük bir dünyaya sahip olan kedilerin rüyalarında sahiplerinin onları sevdiğini, beslediğini, en sevdikleri oyuncakla oynadıklarını ya da güzel bir avın peşinde koştuklarını gördükleri de varsayımlar arasında yer alıyor.

Kediler ve Kabus

Kediler insanlar gibi her zaman güzel ve mutluluk verici rüyalar da görmüyor. Onlar da zaman zaman kabus görebiliyor. Bu nedenle rüya gören kedi her zamankinden daha keskin hareketler yaptığında kabus görebileceği ihtimalinin düşünülmesi ve mümkün olduğunca rahatsız edilmemesi gerekiyor. Rüya gören kedi zaman zaman ilgi çekebilse ve tüm sevimliliği ile uyandırılma güdüsü yaratabilse de bu esnada gördükleri rüya doğrultusunda reaksiyon gösterebileceklerinin ve agresifleşip zarar veren hareketler yapabileceklerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

04/08/2023

Keditörün Önerisi

30 Kediye Yuva Olan Okul

05.12.2022

İzmir'in Beydağ ilçesindeki kırsal mahallede 19 öğrencinin eğitim gördüğü ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kediler Alemi

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kediler Nelerden Korkar?

09.05.2023

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...