Kedilerde Alopesi

Kedilerde Alopesi

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme eğilimindedirler. Bu nedenle onlara bakımlarına yardımcı olmak için yardım etmeniz ve iyi bir elektrikli süpürgeye yatırım yapmanız gerekebilir. Cat Hospital Kedi Hastanesi’nden veteriner hekim Umut Fikret Korkmaz kedinizde normalden daha fazla tüy dökümü farkederseniz ne yapmalısınız konusuna dikkat çekti.

Veteriner hekim Umut Fikret Korkmaz:"Kedinizin tüy dökmesi sırasında normalden daha fazla tüy kaybettiğini fark ederseniz, alopesi (tüy kaybı) tarafından değerlendirilmelidir. Kedi tüy dökülmesi genellikle kaşıntılı veya ağrılı bir bölgeyi aşırı kaşımasına bağlıdır, belki de mantar enfeksiyonu gibi kedi derisi enfeksiyonları, pire, keneler ve akarlar gibi yaygın cilt parazitleri veya hormonal problemler nedeniyle olabilir. Aşırı kaşıntı, kedilerde genellikle köpeklerden daha yaygın olan davranış problemlerine veya kaygıya da bağlı olabilir ve kedinizin yuttukları tüy miktarı nedeniyle tüy yumağı kusmasına neden olabilir.

Köpeklerden farklı olarak, çoğu kedi kendi kendine bakım yapabilir ve düzenli olarak yıkanmaları gerekmez; ancak kedi sahipleri, tüylü arkadaşlarının tüylerinin artık sağlıklı, parlak olmadığını fark edebilir. Daha yaşlı veya fazla kilolu kediler artık kendilerini düzgün bir şekilde temizleyemez ve periyodik banyo yapmaktan veya esansiyel yağ asitleri içeren nemlendirici spreylerin uygulanmasından faydalanabilir. Kedinizin tüylerini fırçalamak, normal yağların tüyleri kaplamasına izin vermeden dağıtmak ve kepeği ve aşırı dökülmeyi en aza indirmek için yararlı olabilir" dedi.

Sağlıksız kötü gıda ile besleme, genellikle kedi derisi şikayetlerinin ardındaki suçludur, ancak altta yatan bir hastalığa da sahip olabilir. Hiçbir cilt problemi göz ardı edilmemelidir. Kedinizin derisinde herhangi bir değişiklik fark ederseniz mutlaka veteriner hekiminize danışın.

07/04/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Kediler Alemi

Engelli Bir Kediyle Yaşam

10.05.2024

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

10.01.2023

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

Sen Nereye Ben Oraya

22.06.2023

“Beni güne mırmırım başlatıyor, hatta yatak odasından mutfağa giderken miyavlayarak ...